
| Av vilken typ är karosseriet, Volvo S60 II Cross Country? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, Volvo S60 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 168 g/km CO2 Euro 6 |
| Hur snabb är bilen, 2016 S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 210 km/t | 130.49 mph 0-100 km/t: 6.7 s 0-60 mph: 6.4 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volvo S60 Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 245 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Volvo S60 Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2016 Volvo 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Volvo S60 II Cross Country Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Vad har fördonet för längd, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 4637 mm 182.56 in. |
| Hur bred är bilen, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 1866 mm 73.46 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 1647 kg 3631.01 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2210 kg 4872.22 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 8, Automat Geartronic |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Volvo |
| Modell | S60 |
| Generation | S60 II Cross Country |
| Modifikation (motor) | 2.0 T5 (245 hk) AWD Geartronic |
| fabrikstillverkning, början | April, 2016 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2018 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 168 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.4 s |
| Toppfart | 210 km/t 130.49 mph |
| 100 km/t - 0 | 37 m |
| Miljöklass | Euro 6 |
| Vikt/effektförhållande | 6.7 kg/hk, 148.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.7 kg/Nm, 212.5 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 245 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 124.4 hk/l |
| Vridmoment | 350 Nm @ 1500-4800 varv/min 258.15 lb.-ft. @ 1500-4800 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 6000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | B4204T11 |
| Cylindervolym | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 93.2 mm 3.67 in. |
| Mån av förtätning | 10.8:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1647 kg 3631.01 lbs. |
| Tillåten massa | 2210 kg 4872.22 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 563 kg 1241.2 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Tankvolym | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 90 kg 198.42 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4637 mm 182.56 in. |
| Bredd | 1866 mm 73.46 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1899 mm 74.76 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2097 mm 82.56 in. |
| Höjd | 1539 mm 60.59 in. |
| Hjulbas | 2774 mm 109.21 in. |
| Spårvidd fram | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Spårvidd bak | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| främre överhäng | 943 mm 37.13 in. |
| bakre överhäng | 920 mm 36.22 in. |
| Frigångshöjd | 201 mm 7.91 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.28 |
| Vändcirkel | 11.4 m 37.4 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Geartronic |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 316x28 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 302x11 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/65 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Storlek av | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |