
| What is the body type, Skoda Octavia IV? | Liftback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Octavia IV 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 3.59-3.83 kg/100 km |
| How ECO is the car, Skoda Octavia 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 98-105 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| How fast is the car, 2020 Octavia IV 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 9.5 sec 0-60 mph: 9 sec |
| How much power, Skoda Octavia Liftback 2020 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 130 Hp, 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Octavia Liftback 2020 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2020 Skoda 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Octavia IV Liftback 2020 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2020 Skoda Octavia Liftback? | 4689 mm 184.61 in. |
| How wide is the vehicle, 2020 Skoda Octavia Liftback? | 1829 mm 72.01 in. |
| What is the curb weight, 2020 Skoda Octavia IV 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 1322-1484 kg 2914.51 - 3271.66 lbs. |
| What is the gross weight, 2020 Skoda Octavia IV 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 1860 kg 4100.6 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2020 Skoda Octavia Liftback? | 455 - 1410 l 16.07 - 49.79 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2020 Skoda Octavia IV 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Octavia |
| Generation | Octavia IV |
| Modification (Engine) | 1.5 TGI G-TEC (130 Hp) CNG |
| Start of production | September, 2020 year |
| End of production | June, 2022 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) (CNG) | 5.3-5.53 kg/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) (CNG) | 3.7-3.9 kg/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) (CNG) | 3.1-3.3 kg/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) (CNG) | 3.32-3.6 kg/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP) (CNG) | 3.59-3.83 kg/100 km |
| CO2 emissions (CNG) (WLTP) | 98-105 g/km |
| Fuel Type | Petrol / CNG |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9 sec |
| Maximum speed | 218 km/h 135.46 mph |
| Emission standard | Euro 6d-Temp |
| Weight-to-power ratio | 10.2 kg/Hp, 98.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.6 kg/Nm, 151.3 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 130 Hp @ 5000-6000 rpm. |
| Power per litre | 86.8 Hp/l |
| Torque | 200 Nm @ 1400-4000 rpm. 147.51 lb.-ft. @ 1400-4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DHFA |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 74.5 mm 2.93 in. |
| Piston Stroke | 85.9 mm 3.38 in. |
| Compression ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1322-1484 kg 2914.51 - 3271.66 lbs. |
| Max. weight | 1860 kg 4100.6 lbs. |
| Max load | 376-538 kg 828.94 - 1186.09 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 455 l 16.07 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1410 l 49.79 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 9 l 2.38 US gal | 1.98 UK gal |
| CNG cylinder capacity | 17.33 kg |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1400 kg 3086.47 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 690 kg 1521.19 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4689 mm 184.61 in. |
| Width | 1829 mm 72.01 in. |
| Width including mirrors | 2003 mm 78.86 in. |
| Height | 1470 mm 57.87 in. |
| Wheelbase | 2686 mm 105.75 in. |
| Front track | 1543 mm 60.75 in. |
| Rear (Back) track | 1535 mm 60.43 in. |
| Front overhang | 910 mm 35.83 in. |
| Rear overhang | 1094 mm 43.07 in. |
| Ride height (ground clearance) | 143 mm 5.63 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.254-0.299 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.4 m 34.12 ft. |
| Approach angle | 14.3° |
| Departure angle | 12.8° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Trailing arm, Coil spring, Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16; 205/55 R17 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7J x 17 |