
| What is the body type, Hycan V09? | Minivan, MPV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 95.16 kWh (275 Hp)? | 620 km 385.25 mi |
| What is electricity consumption, Hycan V09 95.16 kWh (275 Hp)? | 16.3 kWh/100 km 26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2023 V09 95.16 kWh (275 Hp)? | 190 km/h | 118.06 mph |
| How much power, Hycan V09 Minivan, MPV 2023 95.16 kWh (275 Hp)? | 275 Hp, 335 Nm 247.08 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Hycan V09 Minivan, MPV 2023 95.16 kWh (275 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2023 Hycan V09 Minivan, MPV? | 5215 mm 205.31 in. |
| How wide is the vehicle, 2023 Hycan V09 Minivan, MPV? | 1967 mm 77.44 in. |
| What is the curb weight, 2023 Hycan V09 95.16 kWh (275 Hp)? | 2655 kg 5853.27 lbs. |
| What is the gross weight, 2023 Hycan V09 95.16 kWh (275 Hp)? | 3300 kg 7275.25 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2023 Hycan V09 Minivan, MPV? | 610 - 3010 l 21.54 - 106.3 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2023 Hycan V09 95.16 kWh (275 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Hycan |
|---|---|
| Model | V09 |
| Generation | V09 |
| Modification (Engine) | 95.16 kWh (275 Hp) |
| Start of production | October, 2023 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Minivan, MPV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Maximum speed | 190 km/h 118.06 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.7 kg/Hp, 103.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7.9 kg/Nm, 126.2 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 95.16 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 620 km 385.25 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 16.3 kWh/100 km
26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 275 Hp |
| Electric motor Torque | 335 Nm 247.08 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 275 Hp |
| System torque | 335 Nm 247.08 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2655 kg 5853.27 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 3300 kg 7275.25 lbs. |
| Max load | 645 kg 1421.98 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 610 l 21.54 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 3010 l 106.3 cu. ft. |
| Length | 5215 mm 205.31 in. |
|---|---|
| Width | 1967 mm 77.44 in. |
| Height | 1910 mm 75.2 in. |
| Wheelbase | 3170 mm 124.8 in. |
| Front track | 1672 mm 65.83 in. |
| Rear (Back) track | 1677 mm 66.02 in. |
| Ride height (ground clearance) | 160 mm 6.3 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.265 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.3 m 40.35 ft. |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 14° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 12.5° |
| Wading depth | 450 mm 17.72 in. |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/55 R19; 255/50 R20 |
| Wheel rims size | 19; 20 |