
| What is the body type, Datsun 280Z? | Coupe, Fastback, 3 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| How much power, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 149 Hp, 221 Nm 163 lb.-ft. |
| What is the engine size, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | 2.8 l 2753 cm3 168 cu. in. |
| How many cylinders, 1975 Datsun 2.8 (149 Hp) Automatic? | 6, Inline |
| What is the drivetrain, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp) Automatic? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1975 Datsun 280Z Coupe, Fastback? | 4405 mm 173.43 in. |
| How wide is the vehicle, 1975 Datsun 280Z Coupe, Fastback? | 1630 mm 64.17 in. |
| What is the curb weight, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1254-1262 kg 2764.6 - 2782.23 lbs. |
| What is the gross weight, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp) Automatic? | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp) Automatic? | 3, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Datsun |
| Model | 280Z |
| Generation | 280Z |
| Modification (Engine) | 2.8 (149 Hp) Automatic |
| Start of production | 1975 year |
| End of production | 1978 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Coupe, Fastback |
| Seats | 2 |
| Doors | 3 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (EPA) | 13.8 l/100 km
17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (EPA) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 8.4 kg/Hp, 118.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.7 kg/Nm, 176.2 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 149 Hp @ 5600 rpm. |
| Power per litre | 54.1 Hp/l |
| Torque | 221 Nm @ 4400 rpm. 163 lb.-ft. @ 4400 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | L28 |
| Engine displacement | 2753 cm3 168 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 86.1 mm 3.39 in. |
| Piston Stroke | 79 mm 3.11 in. |
| Compression ratio | 8.3:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | SOHC |
| Engine oil capacity | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 9.5 l 10.04 US qt | 8.36 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1254-1262 kg 2764.6 - 2782.23 lbs. |
| Max. weight | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| Max load | 191 kg 421.08 lbs. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4405 mm 173.43 in. |
| Width | 1630 mm 64.17 in. |
| Height | 1295 mm 50.98 in. |
| Wheelbase | 2305 mm 90.75 in. |
| Front track | 1354 mm 53.31 in. |
| Rear (Back) track | 1346 mm 52.99 in. |
| Ride height (ground clearance) | 150 mm 5.91 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.6 m 34.78 ft. |
| Approach angle | 20.29° |
| Departure angle | 18.13° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent coil spring, Wishbone, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Disc, 272 mm |
| Rear brakes | Drum, 228.6 mm |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | 195/70 R14 |
| Wheel rims size | 5J x 14; 5.5J x 14 |