
| What is the body type, BMW X1 (E84)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 7.1 l/100 km 33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| How ECO is the car, BMW X1 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 165 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2011 X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 220 km/h | 136.7 mph 0-100 km/h: 7.7 sec 0-60 mph: 7.3 sec |
| How much power, BMW X1 SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 184 Hp, 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| What is the engine size, BMW X1 SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| How many cylinders, 2011 BMW 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, BMW X1 (E84) SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2011 BMW X1 SUV? | 4454 mm 175.35 in. |
| How wide is the vehicle, 2011 BMW X1 SUV? | 1798 mm 70.79 in. |
| What is the curb weight, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 1510 kg 3328.98 lbs. |
| What is the gross weight, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 2060 kg 4541.52 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2011 BMW X1 SUV? | 420 - 1350 l 14.83 - 47.67 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 6, automatic transmission Steptronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | BMW |
| Model | X1 |
| Generation | X1 (E84) |
| Modification (Engine) | 20i (184 Hp) sDrive Steptronic |
| Start of production | September, 2011 year |
| End of production | May, 2012 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.1 l/100 km
33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 165 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.3 sec |
| Maximum speed | 220 km/h 136.7 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 8.2 kg/Hp, 121.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.6 kg/Nm, 178.8 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 184 Hp @ 5000-6250 rpm. |
| Power per litre | 92.1 Hp/l |
| Torque | 270 Nm @ 1250-4500 rpm. 199.14 lb.-ft. @ 1250-4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | N20B20A |
| Engine displacement | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 84 mm 3.31 in. |
| Piston Stroke | 90.1 mm 3.55 in. |
| Compression ratio | 10:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | Double-VANOS, VALVETRONIC |
| Engine oil capacity | 5.75 l 6.08 US qt | 5.06 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1510 kg 3328.98 lbs. |
| Max. weight | 2060 kg 4541.52 lbs. |
| Max load | 550 kg 1212.54 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 63 l 16.64 US gal | 13.86 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4454 mm 175.35 in. |
| Width | 1798 mm 70.79 in. |
| Width including mirrors | 2044 mm 80.47 in. |
| Height | 1545 mm 60.83 in. |
| Wheelbase | 2760 mm 108.66 in. |
| Front track | 1500 mm 59.06 in. |
| Rear (Back) track | 1529 mm 60.2 in. |
| Front overhang | 791 mm 31.14 in. |
| Rear overhang | 903 mm 35.55 in. |
| Ride height (ground clearance) | 194 mm 7.64 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.33 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.3 m 37.07 ft. |
| Approach angle | 18° |
| Departure angle | 21.5° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 16.8° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission Steptronic |
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 312x24 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 300x20 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 225/50 R17; 225/45 R18 Rear wheel tires: 225/50 R17; 225/45 R18; 255/40 R18 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 7.5J x 17; 8J x 18 Rear wheel rims: 7.5J x 17; 8J x 18; 9J x 18 |