
| Korimalli, BMW X1 (E84)? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 7.1 l/100 km 33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| Päästöt, BMW X1 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 165 g/km CO2 Euro 5 |
| Huippunopeus, 2011 X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 220 km/h | 136.7 mph 0-100 km/h: 7.7 s 0-60 mph: 7.3 s |
| Teho, BMW X1 SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 184 hv, 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BMW X1 SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 2.0 l 1997 sm3 121.86 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2011 BMW 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, BMW X1 (E84) SUV 2011 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 2011 BMW X1 SUV? | 4454 mm 175.35 in. |
| Leveys, 2011 BMW X1 SUV? | 1798 mm 70.79 in. |
| Nettopaino, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 1510 kg 3328.98 lbs. |
| Kokonaispaino, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 2060 kg 4541.52 lbs. |
| Tavaratila, 2011 BMW X1 SUV? | 420 - 1350 l 14.83 - 47.67 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2011 BMW X1 (E84) 20i (184 Hp) sDrive Steptronic? | 6, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | BMW |
| Malli | X1 |
| Sukupolvi | X1 (E84) |
| Versio (moottori) | 20i (184 hv) sDrive Steptronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Syyskuu, 2011 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2012 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7.1 l/100 km
33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 165 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.3 s |
| Huippunopeus | 220 km/h 136.7 mph |
| Päästönormi | Euro 5 |
| Paino/teho suhde | 8.2 kg/hv, 121.9 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.6 kg/Nm, 178.8 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 184 hv @ 5000-6250 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 92.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 270 Nm @ 1250-4500 kierrosta/min 199.14 lb.-ft. @ 1250-4500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | N20B20A |
| Moottorin tilavuus | 1997 sm3 121.86 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 84 mm 3.31 in. |
| Männän liike | 90.1 mm 3.55 in. |
| Puristussuhde | 10:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | Double-VANOS, VALVETRONIC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.75 l 6.08 US qt | 5.06 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1510 kg 3328.98 lbs. |
| Enimmäispaino | 2060 kg 4541.52 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 550 kg 1212.54 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 63 l 16.64 US gal | 13.86 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4454 mm 175.35 in. |
| Leveys | 1798 mm 70.79 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2044 mm 80.47 in. |
| Korkeus | 1545 mm 60.83 in. |
| Pyörän perusta | 2760 mm 108.66 in. |
| Etupyörän jälki | 1500 mm 59.06 in. |
| Takapyörän jälki | 1529 mm 60.2 in. |
| etuylitys | 791 mm 31.14 in. |
| takaylitys | 903 mm 35.55 in. |
| Maavara | 194 mm 7.64 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.33 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.3 m 37.07 ft. |
| lähestymiskulma | 18° |
| Jättökulma | 21.5° |
| ylityskulma | 16.8° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Etujousitus | Jousijalka , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 312x24 mm |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt , 300x20 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 225/50 R17; 225/45 R18 Takarenkaat: 225/50 R17; 225/45 R18; 255/40 R18 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 7.5J x 17; 8J x 18 Takavanteet: 7.5J x 17; 8J x 18; 9J x 18 |