
| Av vilken typ är karosseriet, Ford Territoty II (facelift 2025)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, Ford Territory 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 168 g/km CO2 |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ford Territory SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 188 hk, 318 Nm 234.54 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Ford Territory SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 1.8 l 1799 cm3 109.78 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Ford 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Ford Territoty II (facelift 2025) SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Ford Territory SUV ? | 4685 mm 184.45 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Ford Territory SUV ? | 1935 mm 76.18 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 1675-1705 kg 3692.74 - 3758.88 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Ford Territory SUV ? | 448 - 1422 l 15.82 - 50.22 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 7, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Ford |
| Modell | Territory |
| Generation | Territoty II (facelift 2025) |
| Modifikation (motor) | 1.8 GTDi (188 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 168 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 8.9 kg/hk, 112.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.3 kg/Nm, 189.9 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 188 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.5 hk/l |
| Vridmoment | 318 Nm @ 1750-3000 varv/min 234.54 lb.-ft. @ 1750-3000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EcoBoost / 4G18F6E |
| Cylindervolym | 1799 cm3 109.78 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1675-1705 kg 3692.74 - 3758.88 lbs. |
| Tillåten massa | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 320-350 kg 705.48 - 771.62 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1422 l 50.22 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1310 kg 2888.06 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4685 mm 184.45 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1935 mm 76.18 in. |
| Höjd | 1706 mm 67.17 in. |
| Hjulbas | 2726 mm 107.32 in. |
| Spårvidd fram | 1635 mm 64.37 in. |
| Spårvidd bak | 1635 mm 64.37 in. |
| Frigångshöjd | 190 mm 7.48 in. |
| Vändcirkel | 11.36 m 37.27 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Skivor , 238x25 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 228x48 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R18; 235/50 R19 |
| Storlek av | 18; 19 |