
| What is the body type, Ford Territoty II (facelift 2025)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| How ECO is the car, Ford Territory 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 168 g/km CO2 |
| How much power, Ford Territory SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 188 Hp, 318 Nm 234.54 lb.-ft. |
| What is the engine size, Ford Territory SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 1.8 l 1799 cm3 109.78 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Ford 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Ford Territoty II (facelift 2025) SUV 2026 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2026 Ford Territory SUV? | 4685 mm 184.45 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Ford Territory SUV? | 1935 mm 76.18 in. |
| What is the curb weight, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 1675-1705 kg 3692.74 - 3758.88 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Ford Territory SUV? | 448 - 1422 l 15.82 - 50.22 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Ford Territoty II (facelift 2025) 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic? | 7, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Ford |
| Model | Territory |
| Generation | Territoty II (facelift 2025) |
| Modification (Engine) | 1.8 GTDi (188 Hp) Automatic |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 168 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 8.9 kg/Hp, 112.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.3 kg/Nm, 189.9 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 188 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.5 Hp/l |
| Torque | 318 Nm @ 1750-3000 rpm. 234.54 lb.-ft. @ 1750-3000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EcoBoost / 4G18F6E |
| Engine displacement | 1799 cm3 109.78 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1675-1705 kg 3692.74 - 3758.88 lbs. |
| Max. weight | 2025 kg 4464.36 lbs. |
| Max load | 320-350 kg 705.48 - 771.62 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1422 l 50.22 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1310 kg 2888.06 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4685 mm 184.45 in. |
| Width including mirrors | 1935 mm 76.18 in. |
| Height | 1706 mm 67.17 in. |
| Wheelbase | 2726 mm 107.32 in. |
| Front track | 1635 mm 64.37 in. |
| Rear (Back) track | 1635 mm 64.37 in. |
| Ride height (ground clearance) | 190 mm 7.48 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.36 m 37.27 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Disc, 238x25 mm |
| Rear brakes | Drum, 228x48 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R18; 235/50 R19 |
| Wheel rims size | 18; 19 |