
| Korimalli, Volkswagen ID.5? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 496-566 km 308.2 - 351.7 mi |
| Virrankulutus, Volkswagen ID.5 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 15.8-18.1 kWh/100 km 25.43 - 29.13 kWh/100 mi 133 - 116 MPGe 6.3 - 5.5 km/kWh 3.9 - 3.4 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 ID.5 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 6.1 s 0-60 mph: 5.8 s |
| Teho, Volkswagen ID.5 Coupe , SUV 2026 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 299 hv, 460 Nm 339.28 lb.-ft. |
| Vetotapa, Volkswagen ID.5 Coupe , SUV 2026 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 4582 mm 180.39 in. |
| Leveys, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 1852 mm 72.91 in. |
| Nettopaino, 2026 Volkswagen ID.5 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 2129 kg 4693.64 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Volkswagen ID.5 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 539 - 1551 l 19.03 - 54.77 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Volkswagen ID.5 Pro 82 kWh (299 Hp) 4MOTION? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Volkswagen |
|---|---|
| Malli | ID.5 |
| Sukupolvi | ID.5 |
| Versio (moottori) | Pro 82 kWh (299 hv) 4MOTION |
| Tuotannon aloitusvuosi | Maaliskuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.8 s |
| Huippunopeus | 180 km/h 111.85 mph |
| Paino/teho suhde | 7.1 kg/hv, 140.4 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.6 kg/Nm, 216.1 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 82 kWh |
|---|---|
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 77 kWh |
| Akun jännite | 358.1 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun paino | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 496-566 km 308.2 - 351.7 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.8-18.1 kWh/100 km
25.43 - 29.13 kWh/100 mi 133 - 116 MPGe 6.3 - 5.5 km/kWh 3.9 - 3.4 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 204 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 162 Nm 119.49 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Asynkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 299 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 460 Nm 339.28 lb.-ft. |
| Paino | 2129 kg 4693.64 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 621 kg 1369.07 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 539 l 19.03 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1551 l 54.77 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Pituus | 4582 mm 180.39 in. |
|---|---|
| Leveys | 1852 mm 72.91 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2108 mm 82.99 in. |
| Korkeus | 1601 mm 63.03 in. |
| Pyörän perusta | 2772 mm 109.13 in. |
| Etupyörän jälki | 1590-1600 mm 62.6 - 62.99 in. |
| Takapyörän jälki | 1563-1569 mm 61.54 - 61.77 in. |
| Maavara | 163 mm 6.42 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.6 m 38.06 ft. |
| lähestymiskulma | 15.7° |
| Jättökulma | 17.3° |
| ylityskulma | 12.6° |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 235/55 R19; 235/50 R20; 235/45 R21 Takarenkaat: 255/50 R19; 255/45 R20; 255/40 R21 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8J x 19; 8J x 20; 8.5J x 21 Takavanteet: 8J x 19; 9J x 20; 9J x 21 |