
| What is the body type, Volkswagen Touareg II (7P)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volkswagen Touareg II (7P) 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 7.3 l/100 km 32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| How fast is the car, 2011 Touareg II (7P) 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 8 sec 0-60 mph: 7.6 sec |
| How much power, Volkswagen Touareg SUV 2011 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 245 Hp, 550 Nm 405.66 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volkswagen Touareg SUV 2011 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 3.0 l 2967 cm3 181.06 cu. in. |
| How many cylinders, 2011 Volkswagen 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 6, V-engine |
| What is the drivetrain, Volkswagen Touareg II (7P) SUV 2011 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 2011 Volkswagen Touareg SUV? | 4795 mm 188.78 in. |
| How wide is the vehicle, 2011 Volkswagen Touareg SUV? | 1940 mm 76.38 in. |
| What is the curb weight, 2011 Volkswagen Touareg II (7P) 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 2203 kg 4856.78 lbs. |
| What is the gross weight, 2011 Volkswagen Touareg II (7P) 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 2890 kg 6371.36 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2011 Volkswagen Touareg SUV? | 580 - 1642 l 20.48 - 57.99 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2011 Volkswagen Touareg II (7P) 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | Touareg |
| Generation | Touareg II (7P) |
| Modification (Engine) | 3.0 TDI V6 (245 Hp) 4XMOTION Automatic |
| Start of production | 2011 year |
| End of production | 2014 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 8.5 l/100 km
27.7 US mpg 33.2 UK mpg 11.8 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 7.3 l/100 km
32.2 US mpg 38.7 UK mpg 13.7 km/l |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.6 sec |
| Maximum speed | 218 km/h 135.46 mph |
| Weight-to-power ratio | 9 kg/Hp, 111.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4 kg/Nm, 249.7 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 245 Hp @ 3800-4400 rpm. |
| Power per litre | 82.6 Hp/l |
| Torque | 550 Nm @ 1750-2750 rpm. 405.66 lb.-ft. @ 1750-2750 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | CRCA |
| Engine displacement | 2967 cm3 181.06 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | V-engine |
| Cylinder Bore | 83 mm 3.27 in. |
| Piston Stroke | 91.4 mm 3.6 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 7.7 l 8.14 US qt | 6.78 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2203 kg 4856.78 lbs. |
| Max. weight | 2890 kg 6371.36 lbs. |
| Max load | 687 kg 1514.58 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 580 l 20.48 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1642 l 57.99 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 100 l 26.42 US gal | 22 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4795 mm 188.78 in. |
| Width | 1940 mm 76.38 in. |
| Width including mirrors | 2208 mm 86.93 in. |
| Height | 1709 mm 67.28 in. |
| Wheelbase | 2893 mm 113.9 in. |
| Front track | 1656 mm 65.2 in. |
| Rear (Back) track | 1676 mm 65.98 in. |
| Front overhang | 916 mm 36.06 in. |
| Rear overhang | 986 mm 38.82 in. |
| Ride height (ground clearance) | 201 mm 7.91 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Approach angle | 25.4-30° |
| Departure angle | 26-30° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20.5-27° |
| Climb angle | 45° |
| Wading depth | 500-580 mm 19.69 - 22.83 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | 235/65 R17; 255/60 R17; 255/55 R18; 265/50 R19; 275/45 R20; 275/40 R21 |
| Wheel rims size | 7.5J x 17; 8J x 18; 8.5J x 19; 9J x 20; 9.5J x 21 |