
| What is the body type, Mercedes-Benz GLC SUV (X254)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Mercedes-Benz GLC SUV (X254) AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 9.4-9.9 l/100 km 25 - 23.8 US mpg 30.1 - 28.5 UK mpg 10.6 - 10.1 km/l |
| How ECO is the car, Mercedes-Benz GLC AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 214-225 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| How fast is the car, 2026 GLC SUV (X254) AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 270 km/h | 167.77 mph 0-100 km/h: 4.2 sec 0-60 mph: 4.1 sec |
| How much power, Mercedes-Benz GLC SUV 2026 AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 449 Hp, 640 Nm 472.04 lb.-ft. |
| What is the engine size, Mercedes-Benz GLC SUV 2026 AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Mercedes-Benz AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 6, Inline |
| What is the drivetrain, Mercedes-Benz GLC SUV (X254) SUV 2026 AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | All wheel drive (4x4). MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV). The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the rear wheels of the vehicle, capable of running only in mixed mode, and if necessary through the electrically or mechanically controlled clutch, the front wheels are driven. |
| How long is this vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV? | 4749 mm 186.97 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV? | 1920 mm 75.59 in. |
| What is the curb weight, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV (X254) AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 1990 kg 4387.2 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV (X254) AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 2640 kg 5820.2 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV? | 620 l 21.9 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Mercedes-Benz GLC SUV (X254) AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G? | 9, automatic transmission AMG SPEEDSHIFT TCT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | GLC |
| Generation | GLC SUV (X254) |
| Modification (Engine) | AMG GLC 53 (449 Hp) Mild Hybrid 4MATIC+ AMG SPEEDSHIFT TCT 9G |
| Start of production | February, 2026 year |
| Powertrain Architecture | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 9.4-9.9 l/100 km
25 - 23.8 US mpg 30.1 - 28.5 UK mpg 10.6 - 10.1 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 214-225 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.2 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph | 4.1 sec |
| Maximum speed | 270 km/h, Electronically limited 167.77 mph |
| Emission standard | Euro 6e-bis |
| Weight-to-power ratio | 4.4 kg/Hp, 225.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.1 kg/Nm, 321.6 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Battery voltage | 48 V |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 23 Hp |
| Electric motor Torque | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Electric motor location | Between the combustion engine and the transmission |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 449 Hp @ 5800-6100 rpm. |
| Power per litre | 149.7 Hp/l |
| Torque | 640 Nm @ 5200 rpm. 472.04 lb.-ft. @ 5200 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | M 256 Evo |
| Engine displacement | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 83 mm 3.27 in. |
| Piston Stroke | 92.4 mm 3.64 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger and Electric Powered Compressor, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC, CAMTRONIC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1990 kg 4387.2 lbs. |
| Max. weight | 2640 kg 5820.2 lbs. |
| Max load | 650 kg 1433 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 620 l 21.9 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 62 l 16.38 US gal | 13.64 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2400 kg 5291.09 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4749 mm 186.97 in. |
| Width | 1920 mm 75.59 in. |
| Width with mirrors folded | 1934 mm 76.14 in. |
| Width including mirrors | 2076 mm 81.73 in. |
| Height | 1635 mm 64.37 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.95 m 42.49 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the rear wheels of the vehicle, capable of running only in mixed mode, and if necessary through the electrically or mechanically controlled clutch, the front wheels are driven. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 9 gears, automatic transmission AMG SPEEDSHIFT TCT |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 390x36 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 360x26 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 21 |