
| What is the body type, Lexus NX I (AZ10, facelift 2017)? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Lexus NX I (AZ10, facelift 2017) 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 9.8 l/100 km 24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| How fast is the car, 2017 NX I (AZ10, facelift 2017) 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.2 sec 0-60 mph: 6.8 sec |
| How much power, Lexus NX SUV, Crossover 2017 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 238 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lexus NX SUV, Crossover 2017 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2017 Lexus 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Lexus NX I (AZ10, facelift 2017) SUV, Crossover 2017 300 (238 Hp) AWD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2017 Lexus NX SUV, Crossover? | 4638 mm 182.6 in. |
| How wide is the vehicle, 2017 Lexus NX SUV, Crossover? | 1869 mm 73.58 in. |
| What is the curb weight, 2017 Lexus NX I (AZ10, facelift 2017) 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 1837 kg 4049.89 lbs. |
| What is the gross weight, 2017 Lexus NX I (AZ10, facelift 2017) 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 2359 kg 5200.7 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2017 Lexus NX SUV, Crossover? | 501 l 17.69 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2017 Lexus NX I (AZ10, facelift 2017) 300 (238 Hp) AWD Automatic? | 6, automatic transmission ECT-i |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Lexus |
| Model | NX |
| Generation | NX I (AZ10, facelift 2017) |
| Modification (Engine) | 300 (238 Hp) AWD Automatic |
| Start of production | 2017 year |
| End of production | September, 2021 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 8.4 l/100 km
28 US mpg 33.6 UK mpg 11.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.2 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.8 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.7 kg/Hp, 129.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.2 kg/Nm, 190.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 238 Hp @ 4800-5600 rpm. |
| Power per litre | 119.1 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1650-4000 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1650-4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 8AR-FTS |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 86 mm 3.39 in. |
| Piston Stroke | 86 mm 3.39 in. |
| Compression ratio | 10:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection and Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC, Dual VVT-iW |
| Engine oil capacity | 4.9 l 5.18 US qt | 4.31 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.9 l 8.35 US qt | 6.95 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1837 kg 4049.89 lbs. |
| Max. weight | 2359 kg 5200.7 lbs. |
| Max load | 522 kg 1150.81 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 501 l 17.69 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4638 mm 182.6 in. |
| Width | 1869 mm 73.58 in. |
| Height | 1646 mm 64.8 in. |
| Wheelbase | 2659 mm 104.69 in. |
| Ride height (ground clearance) | 175 mm 6.89 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.34 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.1 m 39.7 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission ECT-i |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Double wishbone, Trailing arm |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/65 R17; 225/60 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 17; 7.5J x 18 |