
| What is the body type, Lexus NX I (AZ10)? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| How ECO is the car, Lexus NX 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 183 g/km CO2 Euro 6 b |
| How fast is the car, 2015 NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.1 sec 0-60 mph: 6.7 sec |
| How much power, Lexus NX SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 238 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lexus NX SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2015 Lexus 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Lexus NX I (AZ10) SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 4630 mm 182.28 in. |
| How wide is the vehicle, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 1845 mm 72.64 in. |
| What is the curb weight, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 1810 kg 3990.37 lbs. |
| What is the gross weight, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 555 - 1600 l 19.6 - 56.5 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 6, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Lexus |
| Model | NX |
| Generation | NX I (AZ10) |
| Modification (Engine) | 200t (238 Hp) AWD Automatic |
| Start of production | March, 2015 year |
| End of production | November, 2017 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 10.4 l/100 km
22.6 US mpg 27.2 UK mpg 9.6 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 6.5 l/100 km
36.2 US mpg 43.5 UK mpg 15.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2 emissions | 183 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.1 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.7 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Emission standard | Euro 6 b |
| Weight-to-power ratio | 7.6 kg/Hp, 131.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.2 kg/Nm, 193.4 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 238 Hp @ 4800 rpm. |
| Power per litre | 119.1 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1650 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1650 rpm. |
| Maximum engine speed | 5700 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 8AR-FTS |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 86 mm 3.39 in. |
| Piston Stroke | 86 mm 3.39 in. |
| Compression ratio | 10:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection and Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC, Dual VVT-iW |
| Engine oil capacity | 4.9 l 5.18 US qt | 4.31 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.9 l 8.35 US qt | 6.95 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1810 kg 3990.37 lbs. |
| Max. weight | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Max load | 540 kg 1190.5 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 555 l 19.6 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1600 l 56.5 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 60 kg 132.28 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4630 mm 182.28 in. |
| Width | 1845 mm 72.64 in. |
| Height | 1645 mm 64.76 in. |
| Wheelbase | 2660 mm 104.72 in. |
| Front track | 1580 mm 62.2 in. |
| Rear (Back) track | 1580 mm 62.2 in. |
| Ride height (ground clearance) | 185 mm 7.28 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.34 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Double wishbone, Trailing arm |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18 |
| Wheel rims size | 7.5J x 18 |