
| De ce tip este caroseria, Lexus NX I (AZ10)? | SUV, Crossover, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Lexus NX 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 183 g/km CO2 Euro 6 b |
| Cât de rapidă este mașina, 2015 NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.1 sec 0-60 mph: 6.7 sec |
| Care este puterea motorului, Lexus NX SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 238 CP, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Lexus NX SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2015 Lexus 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Lexus NX I (AZ10) SUV, Crossover 2015 200t (238 Hp) AWD Automatic? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 4630 mm 182.28 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 1845 mm 72.64 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 1810 kg 3990.37 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2015 Lexus NX SUV, Crossover? | 555 - 1600 l 19.6 - 56.5 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2015 Lexus NX I (AZ10) 200t (238 Hp) AWD Automatic? | 6, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Lexus |
| Model | NX |
| Generație | NX I (AZ10) |
| Modificare (Tip motor) | 200t (238 CP) AWD Automatic |
| Anul inceperii productiei | Martie, 2015 an |
| Anul opririi productiei | Noiembrie, 2017 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | SUV, Crossover |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban | 10.4 l/100 km
22.6 US mpg 27.2 UK mpg 9.6 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban | 6.5 l/100 km
36.2 US mpg 43.5 UK mpg 15.4 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Emisii CO2 | 183 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 7.1 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 7.1 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 6.7 sec |
| Viteza maximă | 200 km/h 124.27 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6 b |
| Raport greutate/putere | 7.6 kg/CP, 131.5 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5.2 kg/Nm, 193.4 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 238 CP @ 4800 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 119.1 CP/l |
| Cuplu | 350 Nm @ 1650 rot/min 258.15 lb.-ft. @ 1650 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 5700 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | 8AR-FTS |
| Volumul motorului | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 86 mm 3.39 in. |
| Cursa cilindrilor | 86 mm 3.39 in. |
| Raport de compresie | 10:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecție directă și injecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Distribuție | DOHC, Dual VVT-iW |
| Capacitate baie ulei | 4.9 l 5.18 US qt | 4.31 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 7.9 l 8.35 US qt | 6.95 UK qt |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1810 kg 3990.37 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Încarcatura maxima | 540 kg 1190.5 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 555 l 19.6 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1600 l 56.5 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 60 kg 132.28 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4630 mm 182.28 in. |
| Lăţime | 1845 mm 72.64 in. |
| Înălţime | 1645 mm 64.76 in. |
| Ampatament | 2660 mm 104.72 in. |
| Ecartament faţă | 1580 mm 62.2 in. |
| Ecartament spate | 1580 mm 62.2 in. |
| Garda la sol | 185 mm 7.28 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.34 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.4 m 37.4 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | iades dublu, remorcare |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 225/60 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7.5J x 18 |