
| What is the body type, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX)? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 13.8 l/100 km 17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| How much power, Chevrolet Tahoe SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 355 Hp, 519 Nm 382.79 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chevrolet Tahoe SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 5.3 l 5328 cm3 325.13 cu. in. |
| How many cylinders, 2020 Chevrolet 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 8, V-engine |
| What is the drivetrain, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2020 Chevrolet Tahoe SUV? | 5352 mm 210.71 in. |
| How wide is the vehicle, 2020 Chevrolet Tahoe SUV? | 2057 mm 80.98 in. |
| What is the curb weight, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 2568 kg 5661.47 lbs. |
| What is the gross weight, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 3360 kg 7407.53 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2020 Chevrolet Tahoe SUV? | 722 - 3479 l 25.5 - 122.86 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 10, automatic transmission Hydra-Matic |
| Brand | Chevrolet |
|---|---|
| Model | Tahoe |
| Generation | Tahoe (GMTT1XX) |
| Modification (Engine) | 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic |
| Start of production | 2020 year |
| End of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - urban | 15.7 l/100 km
15 US mpg 18 UK mpg 6.4 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 11.8 l/100 km
19.9 US mpg 23.9 UK mpg 8.5 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 13.8 l/100 km
17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 7.2 kg/Hp, 138.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.9 kg/Nm, 202.1 Nm/tonne |
| Power | 355 Hp @ 5600 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 66.6 Hp/l |
| Torque | 519 Nm @ 4100 rpm. 382.79 lb.-ft. @ 4100 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | L84 |
| Engine displacement | 5328 cm3 325.13 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | V-engine |
| Cylinder Bore | 96 mm 3.78 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 11:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | OHV, VVT |
| Engine oil capacity | 7.6 l 8.03 US qt | 6.69 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 14.8 l 15.64 US qt | 13.02 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 2568 kg 5661.47 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 3360 kg 7407.53 lbs. |
| Max load | 792 kg 1746.06 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 722 l 25.5 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 3479 l 122.86 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 3719 kg 8198.99 lbs. |
| Length | 5352 mm 210.71 in. |
|---|---|
| Width | 2057 mm 80.98 in. |
| Height | 1925 mm 75.79 in. |
| Wheelbase | 3071 mm 120.91 in. |
| Front track | 1740 mm 68.5 in. |
| Rear (Back) track | 1735 mm 68.31 in. |
| Ride height (ground clearance) | 203-254 mm 7.99 - 10 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.6-12.1 m 38.06 - 39.7 ft. |
| Approach angle | 24.5-27.5° |
| Departure angle | 20.5-22.5° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 18.5-22° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 10 gears, automatic transmission Hydra-Matic |
| Front suspension | Independent coil spring |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 265/65 R18; 275/60 R20; 275/50 R22 |
| Wheel rims size | 8.5J x 18; 9J x 20; 9J x 22 |