
| Av vilken typ är karosseriet, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 13.8 l/100 km 17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chevrolet Tahoe SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 355 hk, 519 Nm 382.79 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chevrolet Tahoe SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 5.3 l 5328 cm3 325.13 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2020 Chevrolet 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) SUV 2020 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 5352 mm 210.71 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 2057 mm 80.98 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 2568 kg 5661.47 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 3360 kg 7407.53 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 722 - 3479 l 25.5 - 122.86 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 5.3 V8 (355 Hp) AWD Automatic? | 10, Automat Hydra-Matic |
| Märke | Chevrolet |
|---|---|
| Modell | Tahoe |
| Generation | Tahoe (GMTT1XX) |
| Modifikation (motor) | 5.3 V8 (355 hk) AWD Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 15.7 l/100 km
15 US mpg 18 UK mpg 6.4 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 11.8 l/100 km
19.9 US mpg 23.9 UK mpg 8.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 13.8 l/100 km
17 US mpg 20.5 UK mpg 7.2 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 7.2 kg/hk, 138.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.9 kg/Nm, 202.1 Nm/ton |
| Effekt | 355 hk @ 5600 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 66.6 hk/l |
| Vridmoment | 519 Nm @ 4100 varv/min 382.79 lb.-ft. @ 4100 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | L84 |
| Cylindervolym | 5328 cm3 325.13 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 96 mm 3.78 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | OHV, VVT |
| Motoroljekapacitet | 7.6 l 8.03 US qt | 6.69 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 14.8 l 15.64 US qt | 13.02 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2568 kg 5661.47 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 3360 kg 7407.53 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 792 kg 1746.06 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 722 l 25.5 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 3479 l 122.86 cu. ft. |
| Tankvolym | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 3719 kg 8198.99 lbs. |
| Längd | 5352 mm 210.71 in. |
|---|---|
| Bredd | 2057 mm 80.98 in. |
| Höjd | 1925 mm 75.79 in. |
| Hjulbas | 3071 mm 120.91 in. |
| Spårvidd fram | 1740 mm 68.5 in. |
| Spårvidd bak | 1735 mm 68.31 in. |
| Frigångshöjd | 203-254 mm 7.99 - 10 in. |
| Vändcirkel | 11.6-12.1 m 38.06 - 39.7 ft. |
| Approach vinkel | 24.5-27.5° |
| Avgångsvinkel | 20.5-22.5° |
| rampvinkeln | 18.5-22° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 10 växlar, Automat Hydra-Matic |
| Hjulupphängning fram | Oberoende spiralfjäderupphängning |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 265/65 R18; 275/60 R20; 275/50 R22 |
| Storlek av | 8.5J x 18; 9J x 20; 9J x 22 |