
| Av vilken typ är karosseriet, Ford Focus Cabriolet II? | Cabriolet , 2 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Ford Focus Cabriolet II 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 7.1 l/100 km 33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| Hur ECO är bilen, Ford Focus 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 169 g/km CO2 |
| Hur snabb är bilen, 2006 Focus Cabriolet II 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 182 km/t | 113.09 mph 0-100 km/t: 13.6 s 0-60 mph: 12.9 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ford Focus Cabriolet 2006 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 100 hk, 150 Nm 110.63 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Ford Focus Cabriolet 2006 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 1.6 l 1596 cm3 97.39 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2006 Ford 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Ford Focus Cabriolet II Cabriolet 2006 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 4509 mm 177.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 1834 mm 72.2 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2006 Ford Focus Cabriolet II 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 1398 kg 3082.06 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2006 Ford Focus Cabriolet II 1.6 Duratec 16V (100 Hp)? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 248 - 534 l 8.76 - 18.86 cu. ft. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Ford |
| Modell | Focus |
| Generation | Focus Cabriolet II |
| Modifikation (motor) | 1.6 Duratec 16V (100 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 2006 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2010 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Cabriolet |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 2 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 9.4 l/100 km
25 US mpg 30.1 UK mpg 10.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 7.1 l/100 km
33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| CO2-utsläpp | 169 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 13.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 13.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 12.9 s |
| Toppfart | 182 km/t 113.09 mph |
| Vikt/effektförhållande | 14 kg/hk, 71.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 9.3 kg/Nm, 107.3 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 100 hk @ 6000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 62.7 hk/l |
| Vridmoment | 150 Nm @ 4000 varv/min 110.63 lb.-ft. @ 4000 varv/min |
| Motormodell/Motorkod | HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC |
| Cylindervolym | 1596 cm3 97.39 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 79 mm 3.11 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 81.4 mm 3.2 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.1 l 4.33 US qt | 3.61 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1398 kg 3082.06 lbs. |
| Tillåten massa | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 472 kg 1040.58 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 248 l 8.76 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 534 l 18.86 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4509 mm 177.52 in. |
| Bredd | 1834 mm 72.2 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1991 mm 78.39 in. |
| Höjd | 1448 mm 57.01 in. |
| Hjulbas | 2640 mm 103.94 in. |
| främre överhäng | 875 mm 34.45 in. |
| bakre överhäng | 994 mm 39.13 in. |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Storlek däck | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |