
| Av vilken typ är karosseriet, Ford Focus Cabriolet II? | Cabriolet , 2 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Ford Focus Cabriolet II 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 8.3 l/100 km 28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| Hur ECO är bilen, Ford Focus 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 199 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2006 Focus Cabriolet II 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 198 km/t | 123.03 mph 0-100 km/t: 11.9 s 0-60 mph: 11.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ford Focus Cabriolet 2006 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 145 hk, 185 Nm 136.45 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Ford Focus Cabriolet 2006 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 2.0 l 1999 cm3 121.99 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2006 Ford 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Ford Focus Cabriolet II Cabriolet 2006 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 4509 mm 177.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 1834 mm 72.2 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2006 Ford Focus Cabriolet II 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 1468-1472 kg 3236.39 - 3245.2 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2006 Ford Focus Cabriolet II 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 1950 kg 4299.01 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2006 Ford Focus Cabriolet ? | 248 - 534 l 8.76 - 18.86 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2006 Ford Focus Cabriolet II 2.0 Duratec 16V (145 Hp) Automatic? | 4, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Ford |
| Modell | Focus |
| Generation | Focus Cabriolet II |
| Modifikation (motor) | 2.0 Duratec 16V (145 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 2006 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2010 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Cabriolet |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 2 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 11.8 l/100 km
19.9 US mpg 23.9 UK mpg 8.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 6.3 l/100 km
37.3 US mpg 44.8 UK mpg 15.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 8.3 l/100 km
28.3 US mpg 34 UK mpg 12 km/l |
| CO2-utsläpp | 199 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 11.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 11.3 s |
| Toppfart | 198 km/t 123.03 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 10.1 kg/hk, 98.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.9 kg/Nm, 126 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 145 hk @ 6000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 72.5 hk/l |
| Vridmoment | 185 Nm @ 4500 varv/min 136.45 lb.-ft. @ 4500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | AODA, AODB |
| Cylindervolym | 1999 cm3 121.99 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 87.5 mm 3.44 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 83.1 mm 3.27 in. |
| Mån av förtätning | 10.8:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6.3 l 6.66 US qt | 5.54 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1468-1472 kg 3236.39 - 3245.2 lbs. |
| Tillåten massa | 1950 kg 4299.01 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 478-482 kg 1053.81 - 1062.63 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 248 l 8.76 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 534 l 18.86 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4509 mm 177.52 in. |
| Bredd | 1834 mm 72.2 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1991 mm 78.39 in. |
| Höjd | 1448 mm 57.01 in. |
| Hjulbas | 2640 mm 103.94 in. |
| främre överhäng | 875 mm 34.45 in. |
| bakre överhäng | 994 mm 39.13 in. |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 4 växlar, Automat |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |