
| Av vilken typ är karosseriet, Dorcen G60? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur ECO är bilen, Dorcen G60 1.5T (150 Hp) CVT? | China V |
| Hur snabb är bilen, 2020 G60 1.5T (150 Hp) CVT? | 175 km/t | 108.74 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Dorcen G60 SUV , Crossover 2020 1.5T (150 Hp) CVT? | 150 hk, 195 Nm 143.82 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Dorcen G60 SUV , Crossover 2020 1.5T (150 Hp) CVT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2020 Dorcen 1.5T (150 Hp) CVT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Dorcen G60 SUV , Crossover 2020 1.5T (150 Hp) CVT? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 Dorcen G60 SUV , Crossover ? | 4540 mm 178.74 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 Dorcen G60 SUV , Crossover ? | 1840 mm 72.44 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 Dorcen G60 1.5T (150 Hp) CVT? | 1460 kg 3218.75 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2020 Dorcen G60 SUV , Crossover ? | 390 - 1000 l 13.77 - 35.31 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 Dorcen G60 1.5T (150 Hp) CVT? | Automat CVT |
| Märke | Dorcen |
|---|---|
| Modell | G60 |
| Generation | G60 |
| Modifikation (motor) | 1.5T (150 hk) CVT |
| fabrikstillverkning, början | April, 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2021 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|---|
| Toppfart | 175 km/t 108.74 mph |
| Miljöklass | China V |
| Vikt/effektförhållande | 9.7 kg/hk, 102.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.5 kg/Nm, 133.6 Nm/ton |
| Effekt | 150 hk @ 6000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 100.1 hk/l |
| Vridmoment | 195 Nm @ 2000-4400 varv/min 143.82 lb.-ft. @ 2000-4400 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 4A91T |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 84.8 mm 3.34 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Egen massa | 1460 kg 3218.75 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 390 l 13.77 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1000 l 35.31 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Längd | 4540 mm 178.74 in. |
|---|---|
| Bredd | 1840 mm 72.44 in. |
| Höjd | 1685 mm 66.34 in. |
| Hjulbas | 2680 mm 105.51 in. |
| Spårvidd fram | 1553 mm 61.14 in. |
| Spårvidd bak | 1551 mm 61.06 in. |
| Frigångshöjd | 180 mm 7.09 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat CVT |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R17 |
| Storlek av | 17 |