
| Av vilken typ är karosseriet, Chery Tiggo 9 (Global version)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chery Tiggo 9 (Global version) 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, Chery Tiggo 9 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 187 g/km CO2 Euro 6b |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery Tiggo 9 SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 254 hk, 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chery Tiggo 9 SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Chery 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chery Tiggo 9 (Global version) SUV 2025 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 4810 mm 189.37 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 1925 mm 75.79 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Chery Tiggo 9 SUV ? | 448 - 2065 l 15.82 - 72.92 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Chery Tiggo 9 (Global version) 2.0 TGDI (254 Hp) DCT? | 7, Automat DCT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Chery |
| Modell | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (Global version) |
| Modifikation (motor) | 2.0 TGDI (254 hk) DCT |
| fabrikstillverkning, början | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2-utsläpp | 187 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Miljöklass | Euro 6b |
| Motor | |
| Effekt | 254 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 127.1 hk/l |
| Vridmoment | 390 Nm @ 1750-4000 varv/min 287.65 lb.-ft. @ 1750-4000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRF4J20 |
| Cylindervolym | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motoroljekapacitet | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2065 l 72.92 cu. ft. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4810 mm 189.37 in. |
| Bredd | 1925 mm 75.79 in. |
| Höjd | 1741 mm 68.54 in. |
| Hjulbas | 2800 mm 110.24 in. |
| Frigångshöjd | 147 mm 5.79 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat DCT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R19 |
| Storlek av | 19 |