
| De ce tip este caroseria, Kia EV2? | SUV, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 413 km 256.63 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 16.3 kWh/100 km 26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 161 km/h | 100.04 mph 0-100 km/h: 9.7 sec 0-60 mph: 9.2 sec |
| Care este puterea motorului, Kia EV2 SUV 2026 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 135 CP, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Care este sistemul de transmisie, Kia EV2 SUV 2026 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | Tracţiunea faţă. BEV (Vehicul electric). Un motor electric pune în mișcare roțile din față. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Kia EV2 SUV? | 4065 mm 160.04 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Kia EV2 SUV? | 1800 mm 70.87 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 1585-1670 kg 3494.33 - 3681.72 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Kia EV2 SUV? | 362 - 1160 l 12.78 - 40.97 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 1, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Kia |
| Model | EV2 |
| Generație | EV2 |
| Modificare (Tip motor) | GT-Line 61 kWh (135 CP) |
| Anul inceperii productiei | Martie, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | BEV (Vehicul electric) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Tipul de combustibil | Energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 9.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 9.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 9.2 sec |
| Viteza maximă | 161 km/h 100.04 mph |
| Raport greutate/putere | 11.7 kg/CP, 85.2 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 6.3 kg/Nm, 157.7 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 61 kWh |
| Voltajul bateriei | 400 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-nichel mangan cobalt oxid (Li-NMC) |
| Locația bateriei | Sub podea |
| Autonomia electrică (WLTP) | 413 km 256.63 mi |
| Consum mediu de energie (WLTP) | 16.3 kWh/100 km
26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 135 CP @ 4000-7600 rot/min |
| Cuplu motor electric | 250 Nm @ 3800 rot/min 184.39 lb.-ft. @ 3800 rot/min |
| Locația motorului electric | Puntea față, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 135 CP @ 4000-7600 rot/min |
| Cuplul total al sistemului | 250 Nm @ 3800 rot/min 184.39 lb.-ft. @ 3800 rot/min |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1585-1670 kg 3494.33 - 3681.72 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Încarcatura maxima | 430-515 kg 947.99 - 1135.38 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 362 l 12.78 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1160 l 40.97 cu. ft. |
| Sarcina maxima capota | 70 kg 154.32 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4065 mm 160.04 in. |
| Lăţime | 1800 mm 70.87 in. |
| Înălţime | 1585 mm 62.4 in. |
| Ampatament | 2565 mm 100.98 in. |
| Ecartament faţă | 1562 mm 61.5 in. |
| Ecartament spate | 1579 mm 62.17 in. |
| consola frontala | 810 mm 31.89 in. |
| consola spate | 690 mm 27.17 in. |
| Garda la sol | 146 mm 5.75 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.29 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.61 m 34.81 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Un motor electric pune în mișcare roțile din față. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 1 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | independent de tip McPherson |
| Suspensie spate (rear suspension) | torsiune |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 305x25 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 284x10 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 225/45 R19 96H XL |
| Dimensiunea jantelor | 7.5J x 19 ET50 |