
| Korimalli, Volkswagen ID.ERA 9X? | SUV, 5 Ovien, 6 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 0.15-6.27 l/100 km 1568.1 - 37.5 US mpg 1883.2 - 45.1 UK mpg 666.7 - 15.9 km/l |
| Päästöt, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | China VI |
| Sähkömoottorin toimintasäde, 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 321-406 km 199.46 - 252.28 mi |
| Virrankulutus, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 20.9 kWh/100 km 33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.6 s 0-60 mph: 5.3 s |
| Teho, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 517 hv, 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1.5 l 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Volkswagen 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | Neliveto. PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori liikuttaa vain generaattoria ilman mekaanista yhteyttä liikkumiseen. Kaksi sähkömoottoria liikuttavat etu- ja takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 5207 mm 205 in. |
| Leveys, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 1997 mm 78.62 in. |
| Nettopaino, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 3185 kg 7021.72 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 210 - 1014 l 7.42 - 35.81 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 65.2 kWh (517 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Volkswagen |
| Malli | ID.ERA 9X |
| Sukupolvi | ID.ERA 9X |
| Versio (moottori) | 1.5 TSI 65.2 kWh (517 hv) Plug-in Hybrid AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Maaliskuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 6 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (WLTC) | 0.15-6.27 l/100 km
1568.1 - 37.5 US mpg 1883.2 - 45.1 UK mpg 666.7 - 15.9 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 5.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 5.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.3 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Päästönormi | China VI |
| Paino/teho suhde | 5.2 kg/hv, 191.5 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.1 kg/Nm, 244.4 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 65.2 kWh |
| Akun jännite | 800 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä | 321-406 km 199.46 - 252.28 mi |
| Sähkönkulutus | 20.9 kWh/100 km
33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 218 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | TZ180XY02A |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin teho | 299 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 420 Nm 309.78 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | TZ210XS1131 |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 517 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Polttomoottori | |
| Teho | 143 hv @ 4500 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 95.5 hv/l |
| Vääntömomentti | 240 Nm @ 1750-4000 kierrosta/min 177.01 lb.-ft. @ 1750-4000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA211 / ERV |
| Moottorin tilavuus | 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 74.5 mm 2.93 in. |
| Männän liike | 85.9 mm 3.38 in. |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Enimmäispaino | 3185 kg 7021.72 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 485 kg 1069.24 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 210 l 7.42 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1014 l 35.81 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 59 l 15.59 US gal | 12.98 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 5207 mm 205 in. |
| Leveys | 1997 mm 78.62 in. |
| Korkeus | 1810 mm 71.26 in. |
| Pyörän perusta | 3070 mm 120.87 in. |
| Etupyörän jälki | 1718 mm 67.64 in. |
| Takapyörän jälki | 1728 mm 68.03 in. |
| Maavara | 170 mm 6.69 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.253 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 9.7 m 31.82 ft. |
| lähestymiskulma | 18° |
| Jättökulma | 20° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa vain generaattoria ilman mekaanista yhteyttä liikkumiseen. Kaksi sähkömoottoria liikuttavat etu- ja takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja , Ilmajousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus, Ilmajousitus, Poikittainen vakaaja |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) 4 kääntyvää pyörää (kääntyvät takapyörät) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/45 R21 |
| Vanteen koko | 21 |