
| Korimalli, Kia EV2? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 413 km 256.63 mi |
| Virrankulutus, Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 16.3 kWh/100 km 26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 161 km/h | 100.04 mph 0-100 km/h: 9.7 s 0-60 mph: 9.2 s |
| Teho, Kia EV2 SUV 2026 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 135 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Vetotapa, Kia EV2 SUV 2026 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | Etuveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2026 Kia EV2 SUV? | 4065 mm 160.04 in. |
| Leveys, 2026 Kia EV2 SUV? | 1800 mm 70.87 in. |
| Nettopaino, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 1585-1670 kg 3494.33 - 3681.72 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Kia EV2 SUV? | 362 - 1160 l 12.78 - 40.97 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Kia EV2 GT-Line 61 kWh (135 Hp)? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Kia |
| Malli | EV2 |
| Sukupolvi | EV2 |
| Versio (moottori) | GT-Line 61 kWh (135 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Maaliskuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 9.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 9.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 9.2 s |
| Huippunopeus | 161 km/h 100.04 mph |
| Paino/teho suhde | 11.7 kg/hv, 85.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6.3 kg/Nm, 157.7 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 61 kWh |
| Akun jännite | 400 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 413 km 256.63 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 16.3 kWh/100 km
26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 135 hv @ 4000-7600 kierrosta/min |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 250 Nm @ 3800 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 3800 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 135 hv @ 4000-7600 kierrosta/min |
| Järjestelmän vääntömomentti | 250 Nm @ 3800 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 3800 kierrosta/min |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1585-1670 kg 3494.33 - 3681.72 lbs. |
| Enimmäispaino | 2100 kg 4629.71 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 430-515 kg 947.99 - 1135.38 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 362 l 12.78 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1160 l 40.97 cu. ft. |
| Sallittu kattokuorma | 70 kg 154.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4065 mm 160.04 in. |
| Leveys | 1800 mm 70.87 in. |
| Korkeus | 1585 mm 62.4 in. |
| Pyörän perusta | 2565 mm 100.98 in. |
| Etupyörän jälki | 1562 mm 61.5 in. |
| Takapyörän jälki | 1579 mm 62.17 in. |
| etuylitys | 810 mm 31.89 in. |
| takaylitys | 690 mm 27.17 in. |
| Maavara | 146 mm 5.75 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.29 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.61 m 34.81 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen tyyppiä McPherson |
| Takajousitus | Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 305x25 mm |
| Takajarrut | Levy , 284x10 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 225/45 R19 96H XL |
| Vanteen koko | 7.5J x 19 ET50 |