
| Korimalli, Alfa Romeo Giulietta (Type 940)? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 7 l/100 km 33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| Päästöt, Alfa Romeo Giulietta 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 162 g/km CO2 Euro 6 |
| Huippunopeus, 2014 Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 244 km/h | 151.61 mph 0-100 km/h: 6 s 0-60 mph: 5.7 s |
| Teho, Alfa Romeo Giulietta Viistoperä (Hatchback) 2014 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 240 hv, 340 Nm 250.77 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Alfa Romeo Giulietta Viistoperä (Hatchback) 2014 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 1.7 l 1742 sm3 106.3 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2014 Alfa Romeo 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Alfa Romeo Giulietta (Type 940) Viistoperä (Hatchback) 2014 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2014 Alfa Romeo Giulietta Viistoperä (Hatchback) ? | 4351 mm 171.3 in. |
| Leveys, 2014 Alfa Romeo Giulietta Viistoperä (Hatchback) ? | 1798 mm 70.79 in. |
| Nettopaino, 2014 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 1320 kg 2910.1 lbs. |
| Kokonaispaino, 2014 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 1825 kg 4023.44 lbs. |
| Tavaratila, 2014 Alfa Romeo Giulietta Viistoperä (Hatchback) ? | 350 l 12.36 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2014 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (240 Hp) TCT? | 6, automaattinen vaihdelaatikko TCT |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Alfa Romeo |
| Malli | Giulietta |
| Sukupolvi | Giulietta (Type 940) |
| Versio (moottori) | 1.750 TBi (240 hv) TCT |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2014 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Huhtikuu, 2016 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 162 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.7 s |
| Huippunopeus | 244 km/h 151.61 mph |
| Päästönormi | Euro 6 |
| Paino/teho suhde | 5.5 kg/hv, 181.8 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.9 kg/Nm, 257.6 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 240 hv @ 5750 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 137.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 340 Nm @ 2000 kierrosta/min 250.77 lb.-ft. @ 2000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | 940B2000 |
| Moottorin tilavuus | 1742 sm3 106.3 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 83 mm 3.27 in. |
| Männän liike | 80.5 mm 3.17 in. |
| Puristussuhde | 9.2:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.1 l 5.39 US qt | 4.49 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 6.4 l 6.76 US qt | 5.63 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1320 kg 2910.1 lbs. |
| Enimmäispaino | 1825 kg 4023.44 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 505 kg 1113.33 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 350 l 12.36 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 50 kg 110.23 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 500 kg 1102.31 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 60 kg 132.28 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4351 mm 171.3 in. |
| Leveys | 1798 mm 70.79 in. |
| Korkeus | 1465 mm 57.68 in. |
| Pyörän perusta | 2634 mm 103.7 in. |
| Etupyörän jälki | 1554 mm 61.18 in. |
| Takapyörän jälki | 1554 mm 61.18 in. |
| etuylitys | 955 mm 37.6 in. |
| takaylitys | 762 mm 30 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.9 m 35.76 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko TCT |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 330x28 mm |
| Takajarrut | Levy , 278x12 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 7.5J x 17; 7.5J x 18 |