
| What is the body type, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008)? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| How ECO is the car, Peugeot 407 1.6 HDi (109 Hp)? | 129 g/km CO2 Euro 4 |
| How fast is the car, 2008 407 SW (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 189 km/h | 117.44 mph 0-100 km/h: 12.1 sec 0-60 mph: 11.5 sec |
| How much power, Peugeot 407 Station wagon (estate) 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | 109 Hp, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| What is the engine size, Peugeot 407 Station wagon (estate) 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | 1.6 l 1560 cm3 95.2 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Peugeot 1.6 HDi (109 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) Station wagon (estate) 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2008 Peugeot 407 Station wagon (estate)? | 4763 mm 187.52 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Peugeot 407 Station wagon (estate)? | 1811 mm 71.3 in. |
| What is the curb weight, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 1426 kg 3143.79 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 2127 kg 4689.23 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Peugeot 407 Station wagon (estate)? | 448 - 1365 l 15.82 - 48.2 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 5, manual transmission |
| Brand | Peugeot |
|---|---|
| Model | 407 |
| Generation | 407 SW (Phase II, 2008) |
| Modification (Engine) | 1.6 HDi (109 Hp) |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | 2011 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 4.1 l/100 km
57.4 US mpg 68.9 UK mpg 24.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 129 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 12.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 12.1 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 11.5 sec |
| Maximum speed | 189 km/h 117.44 mph |
| Emission standard | Euro 4 |
| Weight-to-power ratio | 13.1 kg/Hp, 76.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.9 kg/Nm, 168.3 Nm/tonne |
| Power | 109 Hp @ 4000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 69.9 Hp/l |
| Torque | 240 Nm @ 1750 rpm. 177.01 lb.-ft. @ 1750 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DV6TED4 |
| Engine displacement | 1560 cm3 95.2 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Piston Stroke | 88 mm 3.46 in. |
| Compression ratio | 18:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.2 l 7.61 US qt | 6.34 UK qt |
| Engine systems | Particulate filter |
| Kerb Weight | 1426 kg 3143.79 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2127 kg 4689.23 lbs. |
| Max load | 701 kg 1545.44 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1365 l 48.2 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 60 kg 132.28 lbs. |
| Length | 4763 mm 187.52 in. |
|---|---|
| Width | 1811 mm 71.3 in. |
| Height | 1460-1486 mm 57.48 - 58.5 in. |
| Wheelbase | 2725 mm 107.28 in. |
| Front track | 1560 mm 61.42 in. |
| Rear (Back) track | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| Front overhang | 1028 mm 40.47 in. |
| Rear overhang | 1010 mm 39.76 in. |
| Ride height (ground clearance) | 136 mm 5.35 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Independent coil spring, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 283x26 mm |
| Rear brakes | Disc, 290x24 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |