
| What is the body type, Ford Focus III Hatchback? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Ford Focus III Hatchback 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 5.9 l/100 km 39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| How fast is the car, 2010 Focus III Hatchback 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 210 km/h | 130.49 mph 0-100 km/h: 8.6 sec 0-60 mph: 8.2 sec |
| How much power, Ford Focus Hatchback 2010 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 150 Hp |
| What is the drivetrain, Ford Focus III Hatchback Hatchback 2010 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2010 Ford Focus Hatchback? | 4358 mm 171.57 in. |
| How wide is the vehicle, 2010 Ford Focus Hatchback? | 1823 mm 71.77 in. |
| What is the curb weight, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 1258 kg 2773.42 lbs. |
| What is the gross weight, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 1900 kg 4188.78 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2010 Ford Focus Hatchback? | 363 - 1148 l 12.82 - 40.54 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2010 Ford Focus III Hatchback 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Ford |
| Model | Focus |
| Generation | Focus III Hatchback |
| Modification (Engine) | 1.6 EcoBoost (150 Hp) start/stop |
| Start of production | 2010 year |
| End of production | 2014 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 5.9 l/100 km
39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.2 sec |
| Maximum speed | 210 km/h 130.49 mph |
| Weight-to-power ratio | 8.4 kg/Hp, 119.2 Hp/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 150 Hp |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | JQDA, JQDB |
| Engine configuration | Inline |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity | 4.1 l 4.33 US qt | 3.61 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 6.3 l 6.66 US qt | 5.54 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1258 kg 2773.42 lbs. |
| Max. weight | 1900 kg 4188.78 lbs. |
| Max load | 642 kg 1415.37 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 363 l 12.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 665 kg 1466.07 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4358 mm 171.57 in. |
| Width | 1823 mm 71.77 in. |
| Width with mirrors folded | 1858 mm 73.15 in. |
| Width including mirrors | 2010 mm 79.13 in. |
| Height | 1484 mm 58.43 in. |
| Wheelbase | 2648 mm 104.25 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11 m 36.09 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | 205/55 R16; 215/55 R16; 215/50 R17; 235/40 R18 |
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |