| What is the body type, Chery Tiggo 9 (facelift 2026)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How ECO is the car, Chery Tiggo 9 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | China VIb |
| How much power, Chery Tiggo 9 SUV 2026 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | 261 Hp, 400 Nm 295.02 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery Tiggo 9 SUV 2026 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Chery 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery Tiggo 9 (facelift 2026) SUV 2026 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 4853 mm 191.06 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 1930 mm 75.98 in. |
| What is the curb weight, 2026 Chery Tiggo 9 (facelift 2026) 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | 1869 kg 4120.44 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Chery Tiggo 9 SUV? | 738 - 2021 l 26.06 - 71.37 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Chery Tiggo 9 (facelift 2026) 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Generation | Tiggo 9 (facelift 2026) |
| Modification (Engine) | 2.0 TGDI (261 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard | China VIb |
| Weight-to-power ratio | 7.2 kg/Hp, 139.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.7 kg/Nm, 214 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 261 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 130.6 Hp/l |
| Torque | 400 Nm @ 1750-4000 rpm. 295.02 lb.-ft. @ 1750-4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | Kunpeng |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1869 kg 4120.44 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 738 l 26.06 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2021 l 71.37 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4853 mm 191.06 in. |
| Width | 1930 mm 75.98 in. |
| Height | 1718 mm 67.64 in. |
| Wheelbase | 2820 mm 111.02 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |