
| What is the body type, AUDI E7X? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 635 km 394.57 mi |
| What is electricity consumption, AUDI E7X 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 18.1 kWh/100 km 29.13 kWh/100 mi 116 MPGe 5.5 km/kWh 3.4 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 E7X 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 230 km/h | 142.92 mph 0-100 km/h: 3.9 sec 0-60 mph: 3.7 sec |
| How much power, AUDI E7X SUV 2026 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 680 Hp, 800 Nm 590.05 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, AUDI E7X SUV 2026 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 AUDI E7X SUV? | 5049 mm 198.78 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 AUDI E7X SUV? | 1997 mm 78.62 in. |
| What is the curb weight, 2026 AUDI E7X 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 2584 kg 5696.74 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 AUDI E7X 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 3035 kg 6691.03 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 AUDI E7X SUV? | 682 - 1940 l 24.08 - 68.51 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 AUDI E7X 100 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | AUDI |
| Model | E7X |
| Generation | E7X |
| Modification (Engine) | 100 kWh (680 Hp) Electric quattro |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 3.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 3.7 sec |
| Maximum speed | 230 km/h 142.92 mph |
| Weight-to-power ratio | 3.8 kg/Hp, 263.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.2 kg/Nm, 309.6 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 100 kWh |
| Battery voltage | 897 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 635 km 394.57 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 18.1 kWh/100 km
29.13 kWh/100 mi 116 MPGe 5.5 km/kWh 3.4 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 408 Hp |
| Electric motor Torque | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ230XY1252 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 272 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ180XS0952 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 680 Hp |
| System torque | 800 Nm 590.05 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2584 kg 5696.74 lbs. |
| Max. weight | 3035 kg 6691.03 lbs. |
| Max load | 451 kg 994.28 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 682 l 24.08 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1940 l 68.51 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 5049 mm 198.78 in. |
| Width | 1997 mm 78.62 in. |
| Height | 1710 mm 67.32 in. |
| Wheelbase | 3060 mm 120.47 in. |
| Front track | 1705 mm 67.13 in. |
| Rear (Back) track | 1717 mm 67.6 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.28 m 33.73 ft. |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 21° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer, Air suspension |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 255/50 R21 Rear wheel tires: 285/45 R21 |
| Wheel rims size | 21 |