
| Av vilken typ är karosseriet, Exeed EX7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 682 km 423.78 mi |
| Vad är elförbrukningen, Exeed EX7 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 15.3 kWh/100 km 24.62 kWh/100 mi 137 MPGe 6.5 km/kWh 4.1 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 EX7 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 210 km/t | 130.49 mph 0-100 km/t: 4.7 s 0-60 mph: 4.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Exeed EX7 SUV 2026 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 480 hk, 663 Nm 489 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Exeed EX7 SUV 2026 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 4988 mm 196.38 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 1975 mm 77.76 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Exeed EX7 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Exeed EX7 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 668 - 1835 l 23.59 - 64.8 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Exeed EX7 100 kWh (480 Hp) Electric 4WD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Exeed |
| Modell | EX7 |
| Generation | EX7 |
| Modifikation (motor) | 100 kWh (480 hk) Electric 4WD |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.5 s |
| Toppfart | 210 km/t 130.49 mph |
| Vikt/effektförhållande | 4.9 kg/hk, 204.3 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.5 kg/Nm, 282.1 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 100.26 kWh |
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 682 km 423.78 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 15.3 kWh/100 km
24.62 kWh/100 mi 137 MPGe 6.5 km/kWh 4.1 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 313 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 425 Nm 313.46 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ220XSG05 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 167 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 238 Nm 175.54 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | YS190XY101 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Systemkraft | 480 hk |
| System Vridmoment | 663 Nm 489 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Tillåten massa | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 400 kg 881.85 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 668 l 23.59 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1835 l 64.8 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4988 mm 196.38 in. |
| Bredd | 1975 mm 77.76 in. |
| Höjd | 1702 mm 67.01 in. |
| Hjulbas | 3000 mm 118.11 in. |
| Spårvidd fram | 1690 mm 66.54 in. |
| Spårvidd bak | 1695 mm 66.73 in. |
| Frigångshöjd | 171 mm 6.73 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.31 |
| Vändcirkel | 11.3 m 37.07 ft. |
| Approach vinkel | 19° |
| Avgångsvinkel | 21° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 265/45 R21 |
| Storlek av | 21 |