
| Av vilken typ är karosseriet, AUDI E7X? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 100 kWh (408 Hp) Electric? | 691-705 km 429.37 - 438.07 mi |
| Vad är elförbrukningen, AUDI E7X 100 kWh (408 Hp) Electric? | 16-16.4 kWh/100 km 25.75 - 26.39 kWh/100 mi 131 - 128 MPGe 6.3 - 6.1 km/kWh 3.9 - 3.8 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 E7X 100 kWh (408 Hp) Electric? | 205 km/t | 127.38 mph 0-100 km/t: 5.82 s 0-60 mph: 5.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, AUDI E7X SUV 2026 100 kWh (408 Hp) Electric? | 408 hk, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, AUDI E7X SUV 2026 100 kWh (408 Hp) Electric? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 AUDI E7X SUV ? | 5049 mm 198.78 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 AUDI E7X SUV ? | 1997 mm 78.62 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 AUDI E7X 100 kWh (408 Hp) Electric? | 2457-2482 kg 5416.76 - 5471.87 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 AUDI E7X 100 kWh (408 Hp) Electric? | 2908-2933 kg 6411.04 - 6466.16 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 AUDI E7X SUV ? | 682 - 1940 l 24.08 - 68.51 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 AUDI E7X 100 kWh (408 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | AUDI |
| Modell | E7X |
| Generation | E7X |
| Modifikation (motor) | 100 kWh (408 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.82 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.82 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.5 s |
| Toppfart | 205 km/t 127.38 mph |
| Vikt/effektförhållande | 6 kg/hk, 166.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.9 kg/Nm, 203.5 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 100 kWh |
| Batterispänning | 897 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 691-705 km 429.37 - 438.07 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 16-16.4 kWh/100 km
25.75 - 26.39 kWh/100 mi 131 - 128 MPGe 6.3 - 6.1 km/kWh 3.9 - 3.8 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 408 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ230XY1252 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 408 hk |
| System Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2457-2482 kg 5416.76 - 5471.87 lbs. |
| Tillåten massa | 2908-2933 kg 6411.04 - 6466.16 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 451 kg 994.28 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 682 l 24.08 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1940 l 68.51 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 5049 mm 198.78 in. |
| Bredd | 1997 mm 78.62 in. |
| Höjd | 1710 mm 67.32 in. |
| Hjulbas | 3060 mm 120.47 in. |
| Spårvidd fram | 1705 mm 67.13 in. |
| Spårvidd bak | 1717 mm 67.6 in. |
| Vändcirkel | 10.28 m 33.73 ft. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 21° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 255/50 R21 Bakdäck: 285/45 R21 |
| Storlek av | 21 |