
| Av vilken typ är karosseriet, AUDI E7X? | SUV , 5 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 660 km 410.1 mi |
| Vad är elförbrukningen, AUDI E7X 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 18.7 kWh/100 km 30.09 kWh/100 mi 112 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 E7X 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 230 km/t | 142.92 mph 0-100 km/t: 3.94 s 0-60 mph: 3.7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, AUDI E7X SUV 2026 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 680 hk, 800 Nm 590.05 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, AUDI E7X SUV 2026 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 AUDI E7X SUV ? | 5049 mm 198.78 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 AUDI E7X SUV ? | 1997 mm 78.62 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 AUDI E7X 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 2673 kg 5892.96 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 AUDI E7X 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 3049 kg 6721.89 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 AUDI E7X SUV ? | 654 - 1073 l 23.1 - 37.89 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 AUDI E7X 109 kWh (680 Hp) Electric quattro? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | AUDI |
| Modell | E7X |
| Generation | E7X |
| Modifikation (motor) | 109 kWh (680 hk) Electric quattro |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 3.94 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 3.94 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 3.7 s |
| Toppfart | 230 km/t 142.92 mph |
| 100 km/t - 0 | 33.7 m |
| Vikt/effektförhållande | 3.9 kg/hk, 254.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.3 kg/Nm, 299.3 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 109 kWh |
| Batterispänning | 897 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 660 km 410.1 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 18.7 kWh/100 km
30.09 kWh/100 mi 112 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 408 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ230XY1252 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 272 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ180XS0952 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 680 hk |
| System Vridmoment | 800 Nm 590.05 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2673 kg 5892.96 lbs. |
| Tillåten massa | 3049 kg 6721.89 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 376 kg 828.94 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 654 l 23.1 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1073 l 37.89 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 5049 mm 198.78 in. |
| Bredd | 1997 mm 78.62 in. |
| Höjd | 1710 mm 67.32 in. |
| Hjulbas | 3060 mm 120.47 in. |
| Spårvidd fram | 1705 mm 67.13 in. |
| Spårvidd bak | 1717 mm 67.6 in. |
| Vändcirkel | 10.28 m 33.73 ft. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 21° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor , Luftfjädring |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Luftfjädring, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 255/45 R22 Bakdäck: 285/40 R22 |
| Storlek av | 22 |