


| Korimalli, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Superb II 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Päästöt, Skoda Superb 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 178 g/km CO2 Euro 5 |
| Huippunopeus, 2010 Superb II 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 236 km/h | 146.64 mph 0-100 km/h: 7.8 s 0-60 mph: 7.4 s |
| Teho, Skoda Superb Liftback 2010 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 200 hv, 280 Nm 206.52 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Superb Liftback 2010 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 2.0 l 1984 sm3 121.07 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2010 Skoda 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Superb II Liftback 2010 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2010 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Leveys, 2010 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Nettopaino, 2010 Skoda Superb II 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| Kokonaispaino, 2010 Skoda Superb II 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Tavaratila, 2010 Skoda Superb Liftback? | 590 - 1700 l 20.84 - 60.03 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2010 Skoda Superb II 2.0 TSI (200 Hp) DSG? | 6, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Skoda |
| Malli | Superb |
| Sukupolvi | Superb II |
| Versio (moottori) | 2.0 TSI (200 hv) DSG |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2010 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2013 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Liftback |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 6.3 l/100 km
37.3 US mpg 44.8 UK mpg 15.9 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 178 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.4 s |
| Huippunopeus | 236 km/h 146.64 mph |
| Päästönormi | Euro 5 |
| Paino/teho suhde | 7.8 kg/hv, 128.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.6 kg/Nm, 180.1 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 200 hv @ 5100-6000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 100.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 280 Nm @ 1700-5000 kierrosta/min 206.52 lb.-ft. @ 1700-5000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA888 / CCZA |
| Moottorin tilavuus | 1984 sm3 121.07 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82.5 mm 3.25 in. |
| Männän liike | 92.8 mm 3.65 in. |
| Puristussuhde | 9.6:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.6 l 9.09 US qt | 7.57 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| Enimmäispaino | 2193 kg 4834.74 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 638 kg 1406.55 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 590 l 20.84 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4838 mm 190.47 in. |
| Leveys | 1817 mm 71.54 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2009 mm 79.09 in. |
| Korkeus | 1462 mm 57.56 in. |
| Pyörän perusta | 2761 mm 108.7 in. |
| Etupyörän jälki | 1545 mm 60.83 in. |
| Takapyörän jälki | 1518 mm 59.76 in. |
| etuylitys | 964 mm 37.95 in. |
| takaylitys | 1113 mm 43.82 in. |
| Maavara | 139 mm 5.47 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.30 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.5 m 37.73 ft. |
| lähestymiskulma | 14.5° |
| Jättökulma | 12° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |