
| Korimalli, Renault Symbol II? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Renault Symbol II 1.5 dCi (65 Hp)? | 4.5 l/100 km 52.3 US mpg 62.8 UK mpg 22.2 km/l |
| Päästöt, Renault Symbol 1.5 dCi (65 Hp)? | 118 g/km CO2 Euro 4 |
| Huippunopeus, 2008 Symbol II 1.5 dCi (65 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 16.5 s 0-60 mph: 15.7 s |
| Teho, Renault Symbol Sedan 2008 1.5 dCi (65 Hp)? | 65 hv, 160 Nm 118.01 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Renault Symbol Sedan 2008 1.5 dCi (65 Hp)? | 1.5 l 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2008 Renault 1.5 dCi (65 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Renault Symbol II Sedan 2008 1.5 dCi (65 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 4261 mm 167.76 in. |
| Leveys, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 1940 mm 76.38 in. |
| Nettopaino, 2008 Renault Symbol II 1.5 dCi (65 Hp)? | 980 kg 2160.53 lbs. |
| Kokonaispaino, 2008 Renault Symbol II 1.5 dCi (65 Hp)? | 1505 kg 3317.96 lbs. |
| Tavaratila, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2008 Renault Symbol II 1.5 dCi (65 Hp)? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Renault |
| Malli | Symbol |
| Sukupolvi | Symbol II |
| Versio (moottori) | 1.5 dCi (65 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 2008 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2012 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 4.5 l/100 km
52.3 US mpg 62.8 UK mpg 22.2 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 118 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 16.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 16.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 15.7 s |
| Huippunopeus | 160 km/h 99.42 mph |
| Päästönormi | Euro 4 |
| Paino/teho suhde | 15.1 kg/hv, 66.3 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6.1 kg/Nm, 163.3 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 65 hv @ 3750 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 44.5 hv/l |
| Vääntömomentti | 160 Nm @ 1900 kierrosta/min 118.01 lb.-ft. @ 1900 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | K9K 740 |
| Moottorin tilavuus | 1461 sm3 89.16 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 76 mm 2.99 in. |
| Männän liike | 80.5 mm 3.17 in. |
| Puristussuhde | 18.1:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | SOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 980 kg 2160.53 lbs. |
| Enimmäispaino | 1505 kg 3317.96 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 525 kg 1157.43 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 900 kg 1984.16 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 525 kg 1157.43 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4261 mm 167.76 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 1940 mm 76.38 in. |
| Korkeus | 1439 mm 56.65 in. |
| Pyörän perusta | 2473 mm 97.36 in. |
| Etupyörän jälki | 1406 mm 55.35 in. |
| Takapyörän jälki | 1385 mm 54.53 in. |
| etuylitys | 788 mm 31.02 in. |
| takaylitys | 1001 mm 39.41 in. |
| Maavara | 140 mm 5.51 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.7 m 35.1 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Joustava palkki |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 238 mm |
| Takajarrut | Rummut , 203.2 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Hydraulinen ohjaus |
| Renkaan koko | 175/65 R14 |
| Vanteen koko | 5.5J x 14 |