
| Korimalli, Peugeot 407 (Phase II, 2008)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Päästöt, Peugeot 407 1.6 HDi (109 Hp)? | 129 g/km CO2 Euro 4 |
| Huippunopeus, 2008 407 (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 192 km/h | 119.3 mph 0-100 km/h: 11.7 s 0-60 mph: 11.1 s |
| Teho, Peugeot 407 Sedan 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | 109 hv, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Peugeot 407 Sedan 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | 1.6 l 1560 sm3 95.2 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2008 Peugeot 1.6 HDi (109 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Peugeot 407 (Phase II, 2008) Sedan 2008 1.6 HDi (109 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 4691 mm 184.69 in. |
| Leveys, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Nettopaino, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 1430 kg 3152.61 lbs. |
| Kokonaispaino, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Tavaratila, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.6 HDi (109 Hp)? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Peugeot |
|---|---|
| Malli | 407 |
| Sukupolvi | 407 (Phase II, 2008) |
| Versio (moottori) | 1.6 HDi (109 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2008 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2011 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 4.1 l/100 km
57.4 US mpg 68.9 UK mpg 24.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 129 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 11.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 11.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 11.1 s |
| Huippunopeus | 192 km/h 119.3 mph |
| Päästönormi | Euro 4 |
| Paino/teho suhde | 13.1 kg/hv, 76.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6 kg/Nm, 167.8 Nm/tonnia |
| Teho | 109 hv @ 4000 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 69.9 hv/l |
| Vääntömomentti | 240 Nm @ 1750 kierrosta/min 177.01 lb.-ft. @ 1750 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | DV6TED4 |
| Moottorin tilavuus | 1560 sm3 95.2 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 75 mm 2.95 in. |
| Männän liike | 88 mm 3.46 in. |
| Puristussuhde | 18:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.2 l 7.61 US qt | 6.34 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Hiukkassuodatin |
| Paino | 1430 kg 3152.61 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 590 kg 1300.73 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 60 kg 132.28 lbs. |
| Pituus | 4691 mm 184.69 in. |
|---|---|
| Leveys | 1811 mm 71.3 in. |
| Korkeus | 1442-1447 mm 56.77 - 56.97 in. |
| Pyörän perusta | 2725 mm 107.28 in. |
| Etupyörän jälki | 1560 mm 61.42 in. |
| Takapyörän jälki | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| etuylitys | 1028 mm 40.47 in. |
| takaylitys | 938 mm 36.93 in. |
| Maavara | 136 mm 5.35 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.2 m 36.75 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 283x26 mm |
| Takajarrut | Levy , 290x24 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |