
| Korimalli, NIO EC6 II? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 495 km 307.58 mi |
| Huippunopeus, 2023 EC6 II 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 4.4 s 0-60 mph: 4.2 s |
| Teho, NIO EC6 Coupe , SUV 2023 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 490 hv, 700 Nm 516.29 lb.-ft. |
| Vetotapa, NIO EC6 II Coupe , SUV 2023 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2023 NIO EC6 Coupe , SUV? | 4849 mm 190.91 in. |
| Leveys, 2023 NIO EC6 Coupe , SUV? | 1995 mm 78.54 in. |
| Nettopaino, 2023 NIO EC6 II 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 2292 kg 5053 lbs. |
| Kokonaispaino, 2023 NIO EC6 II 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 2826 kg 6230.26 lbs. |
| Tavaratila, 2023 NIO EC6 Coupe , SUV? | 505 - 1402 l 17.83 - 49.51 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2023 NIO EC6 II 75 kWh (490 Hp) 4WD Electric? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | NIO |
| Malli | EC6 |
| Sukupolvi | EC6 II |
| Versio (moottori) | 75 kWh (490 hv) 4WD Electric |
| Tuotannon aloitusvuosi | Syyskuu, 2023 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2025 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 4.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 4.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 4.2 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Paino/teho suhde | 4.7 kg/hv, 213.8 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.3 kg/Nm, 305.4 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 75 kWh |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (CLTC) | 495 km 307.58 mi |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 204 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 280 Nm 206.52 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Asynkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin teho | 286 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 420 Nm 309.78 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 490 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 700 Nm 516.29 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2292 kg 5053 lbs. |
| Enimmäispaino | 2826 kg 6230.26 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 534 kg 1177.27 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 505 l 17.83 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1402 l 49.51 cu. ft. |
| Mitat | |
| Pituus | 4849 mm 190.91 in. |
| Leveys | 1995 mm 78.54 in. |
| Korkeus | 1697 mm 66.81 in. |
| Pyörän perusta | 2915 mm 114.76 in. |
| Etupyörän jälki | 1711 mm 67.36 in. |
| Takapyörän jälki | 1711 mm 67.36 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.24 |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/50 R20 |
| Vanteen koko | 20 |