
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen Transporter (T7) Skåp? | Skåpbil, 4-5 dörrar, 2-3 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Volkswagen Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 3.7-7.7 l/100 km 63.6 - 30.5 US mpg 76.3 - 36.7 UK mpg 27 - 13 km/l |
| Hur ECO är bilen, Volkswagen Transporter 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 84-100 g/km CO2 Euro 6e |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 49-56 km 30.45 - 34.8 mi |
| Vad är elförbrukningen, Volkswagen Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 12.4-13.9 kWh/100 km 19.96 - 22.37 kWh/100 mi 169 - 151 MPGe 8.1 - 7.2 km/kWh 5 - 4.5 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 11 s 0-60 mph: 10.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen Transporter Skåpbil 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 232 hk, 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Volkswagen Transporter Skåpbil 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 2.5 l 2488 cm3 151.83 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Volkswagen 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen Transporter (T7) Skåp Skåpbil 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Volkswagen Transporter Skåpbil? | 5450 mm 214.57 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Volkswagen Transporter Skåpbil? | 2275 mm 89.57 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 2008-2058 kg 4426.88 - 4537.11 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | 3025 kg 6668.98 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Volkswagen Transporter Skåpbil? | 6046 l 213.51 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Skåp 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L2H1? | Automat CVT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Volkswagen |
| Modell | Transporter |
| Generation | Transporter (T7) Skåp |
| Modifikation (motor) | 2.5 (232 hk) eHybrid CVT L2H1 |
| fabrikstillverkning, början | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Skåpbil |
| Antal platser | 2-3 |
| Antal dörrar | 4-5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 6.6-6.9 l/100 km
35.6 - 34.1 US mpg 42.8 - 40.9 UK mpg 15.2 - 14.5 km/l |
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 5-6.3 l/100 km
47 - 37.3 US mpg 56.5 - 44.8 UK mpg 20 - 15.9 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 6.1-6.5 l/100 km
38.6 - 36.2 US mpg 46.3 - 43.5 UK mpg 16.4 - 15.4 km/l |
| Bränsleförbrukning, EXTRA HÖG (WLTP) | 8.7-9.9 l/100 km
27 - 23.8 US mpg 32.5 - 28.5 UK mpg 11.5 - 10.1 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 3.7-7.7 l/100 km
63.6 - 30.5 US mpg 76.3 - 36.7 UK mpg 27 - 13 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 84-100 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 11 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.5 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Miljöklass | Euro 6e |
| Vikt/effektförhållande | 8.7 kg/hk, 115.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 9.8 kg/Nm, 102.1 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 16.5 kWh |
| Batterispänning | 323 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 49-56 km 30.45 - 34.8 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 12.4-13.9 kWh/100 km
19.96 - 22.37 kWh/100 mi 169 - 151 MPGe 8.1 - 7.2 km/kWh 5 - 4.5 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 152 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 232 hk |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 118 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 47.4 hk/l |
| Vridmoment | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | Duratec |
| Cylindervolym | 2488 cm3 151.83 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 89 mm 3.5 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 100 mm 3.94 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC, VCT |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2008-2058 kg 4426.88 - 4537.11 lbs. |
| Tillåten massa | 3025 kg 6668.98 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 967-1017 kg 2131.87 - 2242.1 lbs. |
| Maximal volym av bagagehylla | 6046 l 213.51 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Max Taklast | 170 kg 374.79 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 92 kg 202.83 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5450 mm 214.57 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2275 mm 89.57 in. |
| Höjd | 1970 mm 77.56 in. |
| Hjulbas | 3500 mm 137.8 in. |
| främre överhäng | 958 mm 37.72 in. |
| bakre överhäng | 992 mm 39.06 in. |
| Frigångshöjd | 164 mm 6.46 in. |
| Vändcirkel | 13-13.8 m 42.65 - 45.28 ft. |
| Approach vinkel | 16.4° |
| Avgångsvinkel | 17.2° |
| rampvinkeln | 11.7° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat CVT |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/65 R16; 215/60 R17; 235/50 R19 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 6.5J x 17; 7.5J x 19 |