
| Av vilken typ är karosseriet, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008)? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.2 HDi (170 Hp)? | 6.2 l/100 km 37.9 US mpg 45.6 UK mpg 16.1 km/l |
| Hur ECO är bilen, Peugeot 407 2.2 HDi (170 Hp)? | 165 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 407 SW (Phase II, 2008) 2.2 HDi (170 Hp)? | 221 km/t | 137.32 mph 0-100 km/t: 9 s 0-60 mph: 8.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Peugeot 407 Kombi 2008 2.2 HDi (170 Hp)? | 170 hk, 370 Nm 272.9 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Peugeot 407 Kombi 2008 2.2 HDi (170 Hp)? | 2.2 l 2179 cm3 132.97 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Peugeot 2.2 HDi (170 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) Kombi 2008 2.2 HDi (170 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 4763 mm 187.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.2 HDi (170 Hp)? | 1675 kg 3692.74 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.2 HDi (170 Hp)? | 2275 kg 5015.52 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 448 - 1365 l 15.82 - 48.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.2 HDi (170 Hp)? | 6, Manuell |
| Märke | Peugeot |
|---|---|
| Modell | 407 |
| Generation | 407 SW (Phase II, 2008) |
| Modifikation (motor) | 2.2 HDi (170 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2010 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 8.2 l/100 km
28.7 US mpg 34.4 UK mpg 12.2 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 6.2 l/100 km
37.9 US mpg 45.6 UK mpg 16.1 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 165 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.6 s |
| Toppfart | 221 km/t 137.32 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 9.9 kg/hk, 101.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.5 kg/Nm, 220.9 Nm/ton |
| Effekt | 170 hk @ 4000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 78 hk/l |
| Vridmoment | 370 Nm @ 1500 varv/min 272.9 lb.-ft. @ 1500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | DW12BTED4 |
| Cylindervolym | 2179 cm3 132.97 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 85 mm 3.35 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 96 mm 3.78 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | BiTurbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 9.7 l 10.25 US qt | 8.53 UK qt |
| Motorsystem | Partikelfilter |
| Egen massa | 1675 kg 3692.74 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2275 kg 5015.52 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 600 kg 1322.77 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1365 l 48.2 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1900 kg 4188.78 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 76 kg 167.55 lbs. |
| Längd | 4763 mm 187.52 in. |
|---|---|
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Höjd | 1460-1486 mm 57.48 - 58.5 in. |
| Hjulbas | 2725 mm 107.28 in. |
| Spårvidd fram | 1560 mm 61.42 in. |
| Spårvidd bak | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| främre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| bakre överhäng | 1010 mm 39.76 in. |
| Frigångshöjd | 136 mm 5.35 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 330x30 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 290x28 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Storlek av | 7J x 17; 8J x 18 |