
| Av vilken typ är karosseriet, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008)? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, Peugeot 407 1.8 16V (125 Hp)? | 184 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 407 SW (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 199 km/t | 123.65 mph 0-100 km/t: 10.7 s 0-60 mph: 10.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Peugeot 407 Kombi 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 125 hk, 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Peugeot 407 Kombi 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 1.7 l 1749 cm3 106.73 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Peugeot 1.8 16V (125 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) Kombi 2008 1.8 16V (125 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 4763 mm 187.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 1455 kg 3207.73 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 448 - 1365 l 15.82 - 48.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 5, Manuell |
| Märke | Peugeot |
|---|---|
| Modell | 407 |
| Generation | 407 SW (Phase II, 2008) |
| Modifikation (motor) | 1.8 16V (125 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2011 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 184 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 10.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.2 s |
| Toppfart | 199 km/t 123.65 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 11.6 kg/hk, 85.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 8.6 kg/Nm, 116.8 Nm/ton |
| Effekt | 125 hk @ 6000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 71.5 hk/l |
| Vridmoment | 170 Nm @ 3750 varv/min 125.39 lb.-ft. @ 3750 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 6FY EW7A |
| Cylindervolym | 1749 cm3 106.73 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82.7 mm 3.26 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 81.4 mm 3.2 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |
| Egen massa | 1455 kg 3207.73 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 635 kg 1399.94 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1365 l 48.2 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 60 kg 132.28 lbs. |
| Längd | 4763 mm 187.52 in. |
|---|---|
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Höjd | 1460-1486 mm 57.48 - 58.5 in. |
| Hjulbas | 2725 mm 107.28 in. |
| Spårvidd fram | 1560 mm 61.42 in. |
| Spårvidd bak | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| främre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| bakre överhäng | 1010 mm 39.76 in. |
| Frigångshöjd | 136 mm 5.35 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 283x26 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 290x24 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |