
| Av vilken typ är karosseriet, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008)? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 8.5 l/100 km 27.7 US mpg 33.2 UK mpg 11.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, Peugeot 407 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 225 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 407 SW (Phase II, 2008) 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 226 km/t | 140.43 mph 0-100 km/t: 8.8 s 0-60 mph: 8.4 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Peugeot 407 Kombi 2008 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 204 hk, 440 Nm 324.53 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Peugeot 407 Kombi 2008 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 2.7 l 2720 cm3 165.98 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Peugeot 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 6, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) Kombi 2008 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 4763 mm 187.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 1777 kg 3917.61 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 448 - 1365 l 15.82 - 48.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.7 V6 HDi (204 Hp) Automatic? | 6, Automat |
| Märke | Peugeot |
|---|---|
| Modell | 407 |
| Generation | 407 SW (Phase II, 2008) |
| Modifikation (motor) | 2.7 V6 HDi (204 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2009 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 11.9 l/100 km
19.8 US mpg 23.7 UK mpg 8.4 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.5 l/100 km
36.2 US mpg 43.5 UK mpg 15.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 8.5 l/100 km
27.7 US mpg 33.2 UK mpg 11.8 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 225 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.8 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.8 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.4 s |
| Toppfart | 226 km/t 140.43 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 8.7 kg/hk, 114.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4 kg/Nm, 247.6 Nm/ton |
| Effekt | 204 hk @ 4000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 75 hk/l |
| Vridmoment | 440 Nm @ 1900 varv/min 324.53 lb.-ft. @ 1900 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | UHZ DT17TED4 |
| Cylindervolym | 2720 cm3 165.98 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 81 mm 3.19 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88 mm 3.46 in. |
| Mån av förtätning | 17.3:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | BiTurbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.75 l 6.08 US qt | 5.06 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 13.2 l 13.95 US qt | 11.61 UK qt |
| Motorsystem | Partikelfilter |
| Egen massa | 1777 kg 3917.61 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2360 kg 5202.91 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 583 kg 1285.29 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1365 l 48.2 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 65 kg 143.3 lbs. |
| Längd | 4763 mm 187.52 in. |
|---|---|
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Höjd | 1460-1486 mm 57.48 - 58.5 in. |
| Hjulbas | 2725 mm 107.28 in. |
| Spårvidd fram | 1560 mm 61.42 in. |
| Spårvidd bak | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| främre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| bakre överhäng | 1010 mm 39.76 in. |
| Frigångshöjd | 136 mm 5.35 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 330x30 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 290x28 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/45 R18 |
| Storlek av | 8J x 18 |