
| Av vilken typ är karosseriet, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008)? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 7.2 l/100 km 32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| Hur ECO är bilen, Peugeot 407 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 192 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 407 SW (Phase II, 2008) 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 201 km/t | 124.9 mph 0-100 km/t: 11.2 s 0-60 mph: 10.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Peugeot 407 Kombi 2008 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 136 hk, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Peugeot 407 Kombi 2008 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Peugeot 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) Kombi 2008 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 4763 mm 187.52 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 1613 kg 3556.06 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 2215 kg 4883.24 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Peugeot 407 Kombi ? | 448 - 1365 l 15.82 - 48.2 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Peugeot 407 SW (Phase II, 2008) 2.0 HDi (136 Hp) Automatic? | 6, Automat |
| Märke | Peugeot |
|---|---|
| Modell | 407 |
| Generation | 407 SW (Phase II, 2008) |
| Modifikation (motor) | 2.0 HDi (136 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2009 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.1 l/100 km
23.3 US mpg 28 UK mpg 9.9 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 192 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 11.2 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11.2 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.6 s |
| Toppfart | 201 km/t 124.9 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 11.9 kg/hk, 84.3 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5 kg/Nm, 198.4 Nm/ton |
| Effekt | 136 hk @ 4000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 68.1 hk/l |
| Vridmoment | 320 Nm @ 2000 varv/min 236.02 lb.-ft. @ 2000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | RHR DW10BTED4 |
| Cylindervolym | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 85 mm 3.35 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88 mm 3.46 in. |
| Mån av förtätning | 18:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Motorsystem | Partikelfilter |
| Egen massa | 1613 kg 3556.06 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2215 kg 4883.24 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 602 kg 1327.18 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 448 l 15.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1365 l 48.2 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 60 kg 132.28 lbs. |
| Längd | 4763 mm 187.52 in. |
|---|---|
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Höjd | 1460-1486 mm 57.48 - 58.5 in. |
| Hjulbas | 2725 mm 107.28 in. |
| Spårvidd fram | 1560 mm 61.42 in. |
| Spårvidd bak | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| främre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| bakre överhäng | 1010 mm 39.76 in. |
| Frigångshöjd | 136 mm 5.35 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 304x28 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 290x26 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |