
| Av vilken typ är karosseriet, Jeep Avenger (facelift 2026)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Jeep Avenger (facelift 2026) 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 5.6-5.8 l/100 km 42 - 40.6 US mpg 50.4 - 48.7 UK mpg 17.9 - 17.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Jeep Avenger 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 127-130 g/km CO2 Euro 6E Bis |
| Hur snabb är bilen, 2026 Avenger (facelift 2026) 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 184 km/t | 114.33 mph 0-100 km/t: 10.6 s 0-60 mph: 10.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Jeep Avenger SUV 2026 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 100 hk, 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Jeep Avenger SUV 2026 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 1.2 l 1199 cm3 73.17 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Jeep 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 3, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Jeep Avenger (facelift 2026) SUV 2026 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 4084 mm 160.79 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 1776 mm 69.92 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 1105 kg 2436.11 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 1605 kg 3538.42 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 380 - 1277 l 13.42 - 45.1 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 1.2 GSE T3 (100 Hp)? | 6, Manuell |
| Märke | Jeep |
|---|---|
| Modell | Avenger |
| Generation | Avenger (facelift 2026) |
| Modifikation (motor) | 1.2 GSE T3 (100 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 5.6-5.8 l/100 km
42 - 40.6 US mpg 50.4 - 48.7 UK mpg 17.9 - 17.2 km/l |
|---|---|
| CO2-utsläpp (WLTP) | 127-130 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 10.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.1 s |
| Toppfart | 184 km/t 114.33 mph |
| Miljöklass | Euro 6E Bis |
| Vikt/effektförhållande | 11.1 kg/hk, 90.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.4 kg/Nm, 185.5 Nm/ton |
| Effekt | 100 hk @ 5500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 83.4 hk/l |
| Vridmoment | 205 Nm @ 1750 varv/min 151.2 lb.-ft. @ 1750 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EB2ADT |
| Cylindervolym | 1199 cm3 73.17 cu. in. |
| Antal cylindrar | 3 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motoroljekapacitet | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.2 l 5.49 US qt | 4.58 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Egen massa | 1105 kg 2436.11 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1605 kg 3538.42 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 500 kg 1102.31 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1277 l 45.1 cu. ft. |
| Tankvolym | 44 l 11.62 US gal | 9.68 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Längd | 4084 mm 160.79 in. |
|---|---|
| Bredd | 1776 mm 69.92 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1808 mm 71.18 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1981 mm 77.99 in. |
| Höjd | 1536 mm 60.47 in. |
| Hjulbas | 2557 mm 100.67 in. |
| Vändcirkel | 10.5 m 34.45 ft. |
| Approach vinkel | 20° |
| Avgångsvinkel | 34° |
| rampvinkeln | 20° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 283x26 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 249x10 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Storlek av | 16; 17; 18 |