
| Av vilken typ är karosseriet, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX)? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 3.0d (277 Hp) Automatic? | 9.8 l/100 km 24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chevrolet Tahoe SUV 2020 3.0d (277 Hp) Automatic? | 277 hk, 623 Nm 459.5 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chevrolet Tahoe SUV 2020 3.0d (277 Hp) Automatic? | 3.0 l 2993 cm3 182.64 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2020 Chevrolet 3.0d (277 Hp) Automatic? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) SUV 2020 3.0d (277 Hp) Automatic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 5352 mm 210.71 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 2057 mm 80.98 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 3.0d (277 Hp) Automatic? | 2593 kg 5716.59 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 3.0d (277 Hp) Automatic? | 3372 kg 7433.99 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2020 Chevrolet Tahoe SUV ? | 722 - 3479 l 25.5 - 122.86 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 Chevrolet Tahoe (GMTT1XX) 3.0d (277 Hp) Automatic? | 10, Automat Hydra-Matic |
| Märke | Chevrolet |
|---|---|
| Modell | Tahoe |
| Generation | Tahoe (GMTT1XX) |
| Modifikation (motor) | 3.0d (277 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 11.2 l/100 km
21 US mpg 25.2 UK mpg 8.9 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 8.4 l/100 km
28 US mpg 33.6 UK mpg 11.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Vikt/effektförhållande | 9.4 kg/hk, 106.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.2 kg/Nm, 240.3 Nm/ton |
| Effekt | 277 hk @ 3750 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 92.5 hk/l |
| Vridmoment | 623 Nm @ 1500 varv/min 459.5 lb.-ft. @ 1500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | LM2 |
| Cylindervolym | 2993 cm3 182.64 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 84 mm 3.31 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90 mm 3.54 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 6.6 l 6.97 US qt | 5.81 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 20.7 l 21.87 US qt | 18.21 UK qt |
| Egen massa | 2593 kg 5716.59 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 3372 kg 7433.99 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 779 kg 1717.4 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 722 l 25.5 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 3479 l 122.86 cu. ft. |
| Tankvolym | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 3719 kg 8198.99 lbs. |
| Längd | 5352 mm 210.71 in. |
|---|---|
| Bredd | 2057 mm 80.98 in. |
| Höjd | 1925 mm 75.79 in. |
| Hjulbas | 3071 mm 120.91 in. |
| Spårvidd fram | 1740 mm 68.5 in. |
| Spårvidd bak | 1735 mm 68.31 in. |
| Frigångshöjd | 203-254 mm 7.99 - 10 in. |
| Vändcirkel | 11.6-12.1 m 38.06 - 39.7 ft. |
| Approach vinkel | 24.5-27.5° |
| Avgångsvinkel | 20.5-22.5° |
| rampvinkeln | 18.5-22° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 10 växlar, Automat Hydra-Matic |
| Hjulupphängning fram | Oberoende spiralfjäderupphängning |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 265/65 R18; 275/60 R20; 275/50 R22 |
| Storlek av | 8.5J x 18; 9J x 20; 9J x 22 |