
| De ce tip este caroseria, Datsun 280Z? | Coupe, Fastback, 3 Uşi, 2 scaune |
|---|---|
| Care este puterea motorului, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | 149 CP, 221 Nm 163 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | 2.8 l 2753 cm3 168 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 1975 Datsun 2.8 (149 Hp)? | 6, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Datsun 280Z Coupe, Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | Tracţiunea spate. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 1975 Datsun 280Z Coupe, Fastback? | 4405 mm 173.43 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 1975 Datsun 280Z Coupe, Fastback? | 1630 mm 64.17 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 1250-1258 kg 2755.78 - 2773.42 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 4, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Datsun |
| Model | 280Z |
| Generație | 280Z |
| Modificare (Tip motor) | 2.8 (149 CP) |
| Anul inceperii productiei | 1975 an |
| Anul opririi productiei | 1978 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Coupe, Fastback |
| Număr de scaune | 2 |
| Număr de uşi | 3 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (EPA) | 13.8-14.7 l/100 km
17 - 16 US mpg 20.5 - 19.2 UK mpg 7.2 - 6.8 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (EPA) | 8.7-9.4 l/100 km
27 - 25 US mpg 32.5 - 30.1 UK mpg 11.5 - 10.6 km/l |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Raport greutate/putere | 8.4 kg/CP, 119.2 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5.7 kg/Nm, 176.8 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 149 CP @ 5600 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 54.1 CP/l |
| Cuplu | 221 Nm @ 4400 rot/min 163 lb.-ft. @ 4400 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | L28 |
| Volumul motorului | 2753 cm3 168 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 6 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 86.1 mm 3.39 in. |
| Cursa cilindrilor | 79 mm 3.11 in. |
| Raport de compresie | 8.3:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 2 |
| Sistem de injecție de combustibil | Iinjecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | SOHC |
| Capacitate baie ulei | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 9.5 l 10.04 US qt | 8.36 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1250-1258 kg 2755.78 - 2773.42 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| Încarcatura maxima | 195 kg 429.9 lbs. |
| Volumul rezervorului | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4405 mm 173.43 in. |
| Lăţime | 1630 mm 64.17 in. |
| Înălţime | 1295 mm 50.98 in. |
| Ampatament | 2305 mm 90.75 in. |
| Ecartament faţă | 1354 mm 53.31 in. |
| Ecartament spate | 1346 mm 52.99 in. |
| Garda la sol | 150 mm 5.91 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.6 m 34.78 ft. |
| Unghi Abordarea | 20.29° |
| Unghi de plecare | 18.13° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Tractiune | Tracţiunea spate |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 4 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc elicoidal, iades, stabilizator transversal |
| Frâne faţă (Front brakes) | disc, 272 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | tambur, 228.6 mm |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Dimensiunea pneurilor | 195/70 R14 |
| Dimensiunea jantelor | 5J x 14; 5.5J x 14 |