
| Av vilken typ är karosseriet, Datsun 280Z? | Kupe , Fastback, 3 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Datsun 280Z Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | 149 hk, 221 Nm 163 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Datsun 280Z Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | 2.8 l 2753 cm3 168 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1975 Datsun 2.8 (149 Hp)? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Datsun 280Z Kupe , Fastback 1975 2.8 (149 Hp)? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1975 Datsun 280Z Kupe , Fastback? | 4405 mm 173.43 in. |
| Hur bred är bilen, 1975 Datsun 280Z Kupe , Fastback? | 1630 mm 64.17 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 1250-1258 kg 2755.78 - 2773.42 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1975 Datsun 280Z 2.8 (149 Hp)? | 4, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Datsun |
| Modell | 280Z |
| Generation | 280Z |
| Modifikation (motor) | 2.8 (149 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1975 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1978 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe , Fastback |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 3 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (EPA) | 13.8-14.7 l/100 km
17 - 16 US mpg 20.5 - 19.2 UK mpg 7.2 - 6.8 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (EPA) | 8.7-9.4 l/100 km
27 - 25 US mpg 32.5 - 30.1 UK mpg 11.5 - 10.6 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 8.4 kg/hk, 119.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.7 kg/Nm, 176.8 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 149 hk @ 5600 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 54.1 hk/l |
| Vridmoment | 221 Nm @ 4400 varv/min 163 lb.-ft. @ 4400 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | L28 |
| Cylindervolym | 2753 cm3 168 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 86.1 mm 3.39 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 79 mm 3.11 in. |
| Mån av förtätning | 8.3:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 9.5 l 10.04 US qt | 8.36 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1250-1258 kg 2755.78 - 2773.42 lbs. |
| Tillåten massa | 1445-1453 kg 3185.68 - 3203.32 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 195 kg 429.9 lbs. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4405 mm 173.43 in. |
| Bredd | 1630 mm 64.17 in. |
| Höjd | 1295 mm 50.98 in. |
| Hjulbas | 2305 mm 90.75 in. |
| Spårvidd fram | 1354 mm 53.31 in. |
| Spårvidd bak | 1346 mm 52.99 in. |
| Frigångshöjd | 150 mm 5.91 in. |
| Vändcirkel | 10.6 m 34.78 ft. |
| Approach vinkel | 20.29° |
| Avgångsvinkel | 18.13° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 4 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Skivor , 272 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 228.6 mm |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 195/70 R14 |
| Storlek av | 5J x 14; 5.5J x 14 |