
| Korimalli, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017)? | Farmari , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp)? | 4.8-5.3 l/100 km 49 - 44.4 US mpg 58.9 - 53.3 UK mpg 20.8 - 18.9 km/l |
| Päästöt, Skoda Octavia 1.5 TSI (150 Hp)? | 108-119 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| Huippunopeus, 2017 Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp)? | 215 km/h | 133.59 mph 0-100 km/h: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Teho, Skoda Octavia Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp)? | 150 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Octavia Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp)? | 1.5 l 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 Skoda 1.5 TSI (150 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 4667 mm 183.74 in. |
| Leveys, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Nettopaino, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp)? | 1227-1410 kg 2705.07 - 3108.52 lbs. |
| Kokonaispaino, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp)? | 1872 kg 4127.05 lbs. |
| Tavaratila, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 610 - 1740 l 21.54 - 61.45 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp)? | 6, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Skoda |
|---|---|
| Malli | Octavia |
| Sukupolvi | Octavia III Combi (facelift 2017) |
| Versio (moottori) | 1.5 TSI (150 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Elokuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Tammikuu, 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC, WLTP vastaava) | 6.1-6.7 l/100 km
38.6 - 35.1 US mpg 46.3 - 42.2 UK mpg 16.4 - 14.9 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC, WLTP vastaava) | 4-4.4 l/100 km
58.8 - 53.5 US mpg 70.6 - 64.2 UK mpg 25 - 22.7 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC, WLTP vastaava) | 4.8-5.3 l/100 km
49 - 44.4 US mpg 58.9 - 53.3 UK mpg 20.8 - 18.9 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC, WLTP vastaava) | 108-119 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8 s |
| Huippunopeus | 215 km/h 133.59 mph |
| Päästönormi | Euro 6d-Temp |
| Paino/teho suhde | 8.2 kg/hv, 122.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.9 kg/Nm, 203.7 Nm/tonnia |
| Teho | 150 hv @ 5000-6000 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 100.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 250 Nm @ 1500-3500 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-3500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA211evo / DADA |
| Moottorin tilavuus | 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 74.5 mm 2.93 in. |
| Männän liike | 85.9 mm 3.38 in. |
| Puristussuhde | 10.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Sylinterin deaktivointijärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Paino | 1227-1410 kg 2705.07 - 3108.52 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 1872 kg 4127.05 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 462-645 kg 1018.54 - 1421.98 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 610 l 21.54 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1740 l 61.45 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 650 kg 1433 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Pituus | 4667 mm 183.74 in. |
|---|---|
| Leveys | 1814 mm 71.42 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2017 mm 79.41 in. |
| Korkeus | 1465 mm 57.68 in. |
| Pyörän perusta | 2686 mm 105.75 in. |
| Etupyörän jälki | 1543 mm 60.75 in. |
| Takapyörän jälki | 1534 mm 60.39 in. |
| etuylitys | 890 mm 35.04 in. |
| takaylitys | 1091 mm 42.95 in. |
| Maavara | 141 mm 5.55 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.323 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.6 m 34.78 ft. |
| lähestymiskulma | 14° |
| Jättökulma | 12.4° |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Kierrejousi, Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |