
| Korimalli, Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025)? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 561-593 km 348.59 - 368.47 mi |
| Virrankulutus, Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 15-16 kWh/100 km 24.14 - 25.75 kWh/100 mi 140 - 131 MPGe 6.7 - 6.3 km/kWh 4.1 - 3.9 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 Enyaq Coupe (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 6.3 s 0-60 mph: 6 s |
| Teho, Skoda Enyaq Coupe , SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 299 hv |
| Vetotapa, Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025) Coupe , SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Skoda Enyaq Coupe , SUV? | 4658 mm 183.39 in. |
| Leveys, 2026 Skoda Enyaq Coupe , SUV? | 1879 mm 73.98 in. |
| Nettopaino, 2026 Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 2148-2260 kg 4735.53 - 4982.45 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Skoda Enyaq Coupe , SUV? | 570 - 1610 l 20.13 - 56.86 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Skoda Enyaq Coupe (facelift 2025) 85x 82 kWh (299 Hp) AWD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Skoda |
|---|---|
| Malli | Enyaq |
| Sukupolvi | Enyaq Coupe (facelift 2025) |
| Versio (moottori) | 85x 82 kWh (299 hv) AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6 s |
| Huippunopeus | 180 km/h 111.85 mph |
| Paino/teho suhde | 7.2 kg/hv, 139.2 hv/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 82 kWh |
|---|---|
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 77 kWh |
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Sähköinen toimintamatka (WLTP) | 561-593 km 348.59 - 368.47 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15-16 kWh/100 km
24.14 - 25.75 kWh/100 mi 140 - 131 MPGe 6.7 - 6.3 km/kWh 4.1 - 3.9 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Asynkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 299 hv |
| Paino | 2148-2260 kg 4735.53 - 4982.45 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2750 kg 6062.71 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 490-602 kg 1080.27 - 1327.18 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 570 l 20.13 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1610 l 56.86 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Pituus | 4658 mm 183.39 in. |
|---|---|
| Leveys | 1879 mm 73.98 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2148 mm 84.57 in. |
| Korkeus | 1621 mm 63.82 in. |
| Pyörän perusta | 2766 mm 108.9 in. |
| Etupyörän jälki | 1587 mm 62.48 in. |
| Takapyörän jälki | 1561 mm 61.46 in. |
| etuylitys | 869 mm 34.21 in. |
| takaylitys | 1023 mm 40.28 in. |
| Maavara | 166-181 mm 6.54 - 7.13 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.5 m 37.73 ft. |
| lähestymiskulma | 15.2° |
| Jättökulma | 18.5° |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 19; 20 |