
| Av vilken typ är karosseriet, Voyah Taishan X8? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Voyah Taishan X8 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 5.8 l/100 km 40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Voyah Taishan 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | China VI bRDE |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 245 km 152.24 mi |
| Vad är elförbrukningen, Voyah Taishan X8 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 23.2 kWh/100 km 37.34 kWh/100 mi 90 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 Taishan X8 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 5.9 s 0-60 mph: 5.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 646 hk, 910 Nm 671.18 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Voyah 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Voyah Taishan X8 SUV 2026 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Voyah Taishan SUV ? | 5200 mm 204.72 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Voyah Taishan SUV ? | 2025 mm 79.72 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2765 kg 6095.78 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Voyah Taishan SUV ? | 1148 - 2361 l 40.54 - 83.38 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (646 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, Automat |
| Märke | Voyah |
|---|---|
| Modell | Taishan |
| Generation | Taishan X8 |
| Modifikation (motor) | 1.5T (646 hk) Plug-in Hybrid 4WD |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (CLTC) | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.6 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Miljöklass | China VI bRDE |
| Vikt/effektförhållande | 4.3 kg/hk, 233.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3 kg/Nm, 329.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 44.5 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 245 km 152.24 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 23.2 kWh/100 km
37.34 kWh/100 mi 90 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 292 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 380 Nm 280.27 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Systemkraft | 646 hk |
| System Vridmoment | 910 Nm 671.18 lb.-ft. |
| Effekt | 150 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 100.2 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | DFMC15TE3 |
| Cylindervolym | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2765 kg 6095.78 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2361 l 83.38 cu. ft. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Längd | 5200 mm 204.72 in. |
|---|---|
| Bredd | 2025 mm 79.72 in. |
| Höjd | 1814 mm 71.42 in. |
| Hjulbas | 3090 mm 121.65 in. |
| Spårvidd fram | 1738 mm 68.43 in. |
| Spårvidd bak | 1755 mm 69.09 in. |
| Vändcirkel | 12.5 m 41.01 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/50 R21; 275/45 R22 |
| Storlek av | 21; 22 |