
| Av vilken typ är karosseriet, Renault Symbol II? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Renault Symbol II 1.4 8V (75 Hp)? | 7.1 l/100 km 33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| Hur ECO är bilen, Renault Symbol 1.4 8V (75 Hp)? | 168 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 Symbol II 1.4 8V (75 Hp)? | 170 km/t | 105.63 mph 0-100 km/t: 12.5 s 0-60 mph: 11.9 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Renault Symbol Sedan 2008 1.4 8V (75 Hp)? | 75 hk, 114 Nm 84.08 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Renault Symbol Sedan 2008 1.4 8V (75 Hp)? | 1.4 l 1390 cm3 84.82 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Renault 1.4 8V (75 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Renault Symbol II Sedan 2008 1.4 8V (75 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 4261 mm 167.76 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 1940 mm 76.38 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Renault Symbol II 1.4 8V (75 Hp)? | 939 kg 2070.14 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Renault Symbol II 1.4 8V (75 Hp)? | 1460 kg 3218.75 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Renault Symbol II 1.4 8V (75 Hp)? | 5, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Renault |
| Modell | Symbol |
| Generation | Symbol II |
| Modifikation (motor) | 1.4 8V (75 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2012 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 9.7 l/100 km
24.2 US mpg 29.1 UK mpg 10.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.1 l/100 km
33.1 US mpg 39.8 UK mpg 14.1 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 168 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 12.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 12.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 11.9 s |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 12.5 kg/hk, 79.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 8.2 kg/Nm, 121.4 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 75 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 54 hk/l |
| Vridmoment | 114 Nm @ 5500 varv/min 84.08 lb.-ft. @ 5500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | K7J 700 |
| Cylindervolym | 1390 cm3 84.82 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 79.5 mm 3.13 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 70 mm 2.76 in. |
| Mån av förtätning | 9.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 3.4 l 3.59 US qt | 2.99 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 939 kg 2070.14 lbs. |
| Tillåten massa | 1460 kg 3218.75 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 521 kg 1148.61 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 850 kg 1873.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 505 kg 1113.33 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4261 mm 167.76 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1940 mm 76.38 in. |
| Höjd | 1439 mm 56.65 in. |
| Hjulbas | 2473 mm 97.36 in. |
| Spårvidd fram | 1406 mm 55.35 in. |
| Spårvidd bak | 1385 mm 54.53 in. |
| främre överhäng | 788 mm 31.02 in. |
| bakre överhäng | 1001 mm 39.41 in. |
| Frigångshöjd | 140 mm 5.51 in. |
| Vändcirkel | 10.7 m 35.1 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Elastisk balk |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 238 mm |
| Bromssystem bak | Trummande |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 175/65 R14 |
| Storlek av | 5.5J x 14 |