| Av vilken typ är karosseriet, MG MG4 Urban EV? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 54 kWh (135 Hp)? | 405 km 251.66 mi |
| Vad är elförbrukningen, MG MG4 Urban EV 54 kWh (135 Hp)? | 15.5 kWh/100 km 24.94 kWh/100 mi 135 MPGe 6.5 km/kWh 4 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 MG4 Urban EV 54 kWh (135 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 9.6 s 0-60 mph: 9.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, MG MG4 Urban EV Halvkombi 2026 54 kWh (135 Hp)? | 135 hk, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, MG MG4 Urban EV Halvkombi 2026 54 kWh (135 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 MG MG4 Urban EV Halvkombi ? | 4395 mm 173.03 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 MG MG4 Urban EV Halvkombi ? | 1842 mm 72.52 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 MG MG4 Urban EV Halvkombi ? | 480 - 1364 l 16.95 - 48.17 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 MG MG4 Urban EV 54 kWh (135 Hp)? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | MG |
| Modell | MG4 Urban EV |
| Generation | MG4 Urban EV |
| Modifikation (motor) | 54 kWh (135 hk) |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 9.1 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 54 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 405 km 251.66 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.5 kWh/100 km
24.94 kWh/100 mi 135 MPGe 6.5 km/kWh 4 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 135 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 135 hk |
| System Vridmoment | 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 480 l 16.95 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1364 l 48.17 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4395 mm 173.03 in. |
| Bredd | 1842 mm 72.52 in. |
| Höjd | 1549 mm 60.98 in. |
| Hjulbas | 2744 mm 108.03 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/50 R17 |
| Storlek av | 6.5J x 17 |