
| Av vilken typ är karosseriet, MG 4X? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 64.2 kWh (204 Hp)? | 610 km 379.04 mi |
| Vad är elförbrukningen, MG 4X 64.2 kWh (204 Hp)? | 12.4 kWh/100 km 19.96 kWh/100 mi 169 MPGe 8.1 km/kWh 5 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 4X 64.2 kWh (204 Hp)? | 190 km/t | 118.06 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, MG 4X SUV , Crossover 2026 64.2 kWh (204 Hp)? | 204 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, MG 4X SUV , Crossover 2026 64.2 kWh (204 Hp)? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 MG 4X SUV , Crossover ? | 4500 mm 177.17 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 MG 4X SUV , Crossover ? | 1849 mm 72.8 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 MG 4X 64.2 kWh (204 Hp)? | 1710-1755 kg 3769.9 - 3869.11 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 MG 4X 64.2 kWh (204 Hp)? | 2146-2191 kg 4731.12 - 4830.33 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 MG 4X SUV , Crossover ? | 463 - 1423 l 16.35 - 50.25 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 MG 4X 64.2 kWh (204 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | MG |
|---|---|
| Modell | 4X |
| Generation | 4X |
| Modifikation (motor) | 64.2 kWh (204 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Toppfart | 190 km/t, Elektroniskt begränsat 118.06 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8.4 kg/hk, 119.3 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.9 kg/Nm, 204.7 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 64.2 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 610 km 379.04 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 12.4 kWh/100 km
19.96 kWh/100 mi 169 MPGe 8.1 km/kWh 5 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ204XS1351 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 204 hk |
| System Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Egen massa | 1710-1755 kg 3769.9 - 3869.11 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2146-2191 kg 4731.12 - 4830.33 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 436 kg 961.22 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 463 l 16.35 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1423 l 50.25 cu. ft. |
| Längd | 4500 mm 177.17 in. |
|---|---|
| Bredd | 1849 mm 72.8 in. |
| Höjd | 1621-1627 mm 63.82 - 64.06 in. |
| Hjulbas | 2735 mm 107.68 in. |
| Spårvidd fram | 1554 mm 61.18 in. |
| Spårvidd bak | 1561 mm 61.46 in. |
| Approach vinkel | 18° |
| Avgångsvinkel | 24° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/55 R18 |
| Storlek av | 18 |